Archiwum wystaw

Czym jest śląskie okno? Nie chodzi tu o motyw plastyczny (nb jeden z najczęstszych, a przez to najbardziej zbanalizowanych motywów w plastyce regionu); raczej o okno mentalne, okno pamięci śląskich twórców naiwnych. Ich twórczość uwikłana jest w przeszłość, w pamięć, w czas; nasycona ogromnym ładunkiem pierwiastka osobistego, własnym bezpośrednim doświadczeniem. Jest to malarstwo o świecie sobie najbliższym: o krajobrazach, w które wpisały się ich historie osobiste i historia lokalnej społeczności. O tym, co tworzy odrębność śląskiej ziemi, o jej przeszłości, ludziach, obyczajach; przegląda się tu cała specyfika kulturowa regionu, cała "śląska dawność". Kreacje tych artystów łączy perspektywa zmitologizowanej autobiograficzności, to innymi słowy - sztuka oparta na indywidualnej mitologii twórcy, osadzonej w otoczeniu konkretnego miejsca.
Podróż po Irlandii i Szkocji – wystawa fotograficzna ze zbiorów Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu oraz Katarzyny Rajcy 17.05.2009 – 14.06.2009 Galeria Café Silesia 
Celtowie prawdziwi - wystawa archeologiczna ze zbiorów: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
"Roman Starak. Mistrz czerni i bieli" to tytuł wystawy celebrującej podwójny jubileusz artysty: 60- lecie pracy twórczej i 80 urodziny. Mistrzem prezentowanej ekspozycji jest profesor Roman Starak, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; od 1958 r. wykładowca tejże uczelni, następnie również Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a obecnie profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Uprawia grafikę warsztatową, spośród technik graficznych ukochał sobie technikę druku wypukłego - jak mówi sam artysta "…w mojej twórczości najbardziej odpowiada mi technika druku wypukłego - jest to odwrotna odwrotność rysunku na papierze, bo w materiale, którym jest linoleum, drewno lub gips, wycina się te miejsca, które pozostaną potem na papierze białe.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka "Krzemień, węgiel, sól - kształty ukryte"  14-03-2008 do 08-06-2008
Café Silesia, Galeria Sztuki Muzeum Miejskiego w Zabrzu gościła, we wtorek 20 stycznia, niecodziennych zwiedzających. Na spotkanie z działaczami klubu sportowego "Górnik Zabrze" przybyli uczniowie klas IV, V i VI tutejszej Szkoły Podstawowej nr 8.
III Zabrzańska Noc Muzeów 17 maja 2008 roku
Na wystawie można oglądać eksponaty - pamiątki związane z działalnością I Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, której żołnierze wyzwalali m.in. Francję, Belgię i Holandię oraz brali udział w zdobywaniu Niemiec (stąd tytuł "Żołnierze Wolności"). Wystawa zorganizowana będzie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, które posiada unikatową kolekcję eksponatów związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, niespotykaną w miejskich instytucjach muzealnych. Uzupełnieniem ekspozycji będą muzealia wypożyczone m. in. z Muzeum w Chorzowie. Wystawa mieści się w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego i potrwa od 27 sierpnia do 25 września 2007 r.
Wystawa eksponowana w Westfälisches Industriemuseum w Dortmundzie w jednym z budynków ( Werkstatt) Zeche (Kopalni) Zollern II / IV, od 20 maja do 26 sierpnia b.r.
W dniu 19 maja 2007 r. w godz. 17.00 - 24.00 odbyła się II Zabrzańska Noc Muzeów. W tym roku Muzeum Miejskie w Zabrzu, z powodu braku własnej siedziby, zorganizowało dzięki uprzejmości ks. proboszcza Józefa Kuschego imprezę w domu katechetycznym parafii św. Anny przy ul. 3 Maja 20.
Liczba gości na stronie: 4213668
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle