Archiwum wystaw

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do zwiedzenia wystawy  „Wspomnienie”, poświęconej twórczości Krystyny Jędrzejowskiej-Nowak i Romualda Nowaka – artystów zabrzańskich, nauczycieli i pasjonatów malarstwa, zmarłych tragicznie przed 10 laty. Na wystawie prezentowane będą obrazy, grafiki oraz pamiątki, udostępnione przez Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz osoby prywatne.
W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia od 29 września br. można podziwiać dzieła malarskie artystów i studentów, związanych z dwoma uczelniami artystycznymi – ASP w Katowicach i ASP we Wrocławiu oraz wychowanków Klubu Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pastel”.
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej. W dniu 1 września 1939 r. o świcie, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a 17 września, bez wcześniejszego wypowiedzenia traktatów o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Już pierwsze godziny wojny pokazały, iż obaj agresorzy prowadzić ją będą w sposób bezwzględny, a ich działania kierowane są nie tylko przeciwko regularnym jednostkom wojskowym, ale również ludności cywilnej, mimo że była ona chroniona stosownymi konwencjami międzynarodowymi. Wystawa „A
Ekspozycja została przygotowana przez: OBEP IPN w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Fundację Brama Cukermana i Ghetto Fighters' House Museum.
Wokół 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Na wystawie zgromadzono oryginalne zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, publikacje, elementy umundurowania. Można również obejrzeć eksponaty z kampanii wrześniowej, Węgier, Rumunii,  Rosji, Brygady Strzelców Karpackich, Bliskiego Wschodu, II Korpusu, Monte Cassino. Nie brakuje też tak unikalnych pamiątek, jak na przykład nekrolog generała Władysława Sikorskiego, wydany przez Tajne Zakłady Graficzne Armii Krajowej, czy rzadkiej kolekcji ulotek propagandowych, plakatu mobilizacyjnego z Francji z 1939 roku.
 "Od śmierci silniejszy był gniew".  Wokół 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino 
Podczas trwania wystawy można nabyć koszulki firmy Polaquito z polskimi motywami patriotycznymi. Szczegóły w dziale Wydawnictwa.
Wystawa prezentuje plakaty laureatów konkursu DEKADA W UNII, organizowanego przez Muzeum Miejskie w Zabrzu i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Pana Mirosława Sekuły oraz Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki Szulik. Konkurs skierowany był do artystów i studentów uczelni artystycznych, a celem jego uzyskanie utworu artystycznego w formie plakatu, pokazującego  zmiany, nowe wyzwania i możliwości w polskiej kulturze, architekturze, edukacji, nauce, gospodarce oraz przemyśle w latach 2004 -2014 widziane oczami artystów. Wystawa potrwa od 28.04.2014 do 1.06.2014 roku w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu, przy ul. Powstańców Śląskich 3, ponadto wystawa bierze udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych przez  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju   www.10latwUE.pl  
Do 4 maja  2014 roku będzie można było oglądać w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia jubileuszową wystawę, związaną z 25-leciem pracy twórczej artysty pt. „Antoni Cygan. Malarstwo 1989–2014”. Honorowy Patronat nad wystawą objęli Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik i Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok. [galeria id="520" align="left" title="Antoni Cygan wernisaż"] 31.03.2014 roku na zaproszenie Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzaty Mańki-Szulik wystawę zwiedzał szczególny gość, abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Po wystawie gości oprowadzał autor, Antoni Cygan. [galeria id="577" align="left" title="Wizyta Arcybiskupa Wiktora Skworca"] TVZabrze   Antoni Cygan malarstwo 1989–2014 Twórczość Antoniego Cygana w swojej formie i przesłaniu (w sferze refleksji) jest zapewne czymś wyjątkowym w obecnej rzeczywistości artystyczno-kulturowej. Jest ona – rzec można – polemiczna w stosunku do dominujących w dzisiejszej sztuce (dotkniętej – jak zauważa jeden z krytyków – swoistym antyestetyzmem) tendencji, zdaje się nieprzystawalna do współczesnej „mody na błahość, szyderstwo, zabawę”, a zwłaszcza prowokację.
 Wystawa z okazji jubileuszu 65-lecia powstania klubu.  Zaprezentowanych zostanie wiele eksponatów w działach: Mistrzowie, Puchary, Reprezentacja, Tournée, Stadion oraz Kibice. Zwiedzając ekspozycję będzie można podziwiać m.in.: mistrzowskie trofea "Górnika", pamiątki z meczów pucharowych, Puchar Polski, a także medale olimpijskie, zdobyte przez piłkarzy zabrzańskiego klubu, w tym: złoty medal Huberta Kostki, zdobyty podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, srebrny medal Henryka Wieczorka zdobyty w Montrealu, srebrny medal Dariusza Koseły zdobyty w Barcelonie oraz srebrny medal Mistrzostw Świata zdobyty przez Waldemara Matysika w 1982 roku w Hiszpanii. Będzie można również kupić okolicznościowy szalik z  limitowanej serii (65 sztuk). Wystawę można zwiedzać do 23 lutego 2014 r. Kuratorzy wysta
Liczba gości na stronie: 4213499
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle