Archiwum wystaw

Anna Kowalczyk-Klus to artystka znana i ceniona w kraju i za granicą. Od ponad czterdziestu lat związana z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1972–1987 pracowała w katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 1988 pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W latach 2000–2005 pełniła funkcję Kierownika Katedry Rysunku. W latach 2007–2013 kierowała Katedrą Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej. W roku 2000 otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych, a w roku 2003 stanowisko profesora zwyczajnego. Uprawia rysunek i grafikę warsztatową (akwaforta, serigrafia). Była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność artystyczną i naukową, zasługi dla kultury i sztuki oraz kształcenia artystycznego i dydaktyki. Uhonorowana w roku 2000 nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. W 2006 roku otrzymała Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest inicjatorką interdyscyplinarnych projektów naukowo-artystycznych: FORUM I „Człowiek wybiera medium” (Cieszyn 2005), FORUM II „Człowiek jest w drodze. Pejzaż Śląski – pamięć, tradycja, współczesność” (Cieszyn 2008) oraz FORUM III „Człowiek nosi swoją twarz. Twarze, portrety, maski” (Cieszyn 2010). Organizator konferencji naukowych, warsztatów i wystaw. Swoją twórczość prezentowała na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych w Polsce i poza granicami kraju m.in.: w Lahti (Finlandia), w Varrelbusch (Niemcy), w Kristianstad (Szwecja) i w Seulu (Korea Płd.). Uczestniczyła również w ponad 140 krajowych i międzynarodowych zbiorowych wystawach grafiki i rysunku, m.in.: w Frederikstad (Norwegia), we Frechen, w Kronach (Niemcy), w Miluzie, w Strasburgu, w Paryżu, w Nancy (Francja), na Ibizie (Hiszpania), we Frederikshavn (Dania), w Sint Niklaas (Belgia), w Rijece (Chorwacja), i w Toronto (Kanada). Prace w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku. K
Klub ZSM Pastel | 25 lat działalności
„Impresje biskupickie – fragmenty historii”  25 marca 1243 roku księżna kaliska Wiola nadała biskupowi Tomaszowi przywileje, w których po raz pierwszy pojawiła się nazwa Biskupic, najstarszej dzielnicy Zabrza.
Od świtu do zmierzchu – malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu to tytuł kolejnej wystawy przygotowywanej przez zabrzańskie muzeum. Na wystawie zaprezentowany zostanie  m.in. wystrój mieszkania z początku XIX wieku, zmieniający się wraz z porą dnia. Stąd tytuł wystawy. W każdym pomieszczeniu, przypisanym do określonej pory pokazane zostanie życie codzienne ówczesnych mieszkańców.
Wystawa pokonkursowa 18 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Mlodzieży "Moja przygoda w Muzeum", przebiegającego w tym roku pod hasłem: U NAS NA ŚLĄSKU  potrwa od 5.06.2013 do 20.06.2013.
Tajemnicze światło Śląska - grafiki Anny Kowalczyk-Klus ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Witold Berus, Michał  Minor – Twórczość. Próba siły Kolejna wystawa w naszej Galerii prezentuje twórczość dwóch zabrzańskich artystów Witolda Berusa i Michała Minora. Wystawa potrwa  do 14 kwietnia 2013 r.
      Kto ma oczy niech słucha – wystawa rzeźby Jerzego Fobera      „Kto ma oczy niech słucha” – to tytuł jednej z ostatnich (2009) rzeźb Jerzego Fobera, a zarazem  zdanie oddające w pełni sens jego artystycznej działalności.      „Chciałbym odrzucić krzyk i agresję na rzecz „donośnego szeptu” odbieranego w umiejętnie  wywołanej ciszy. Taka cisza jest możliwa do osiągnięcia przy obcowaniu ze sztuką ważną, nie będącą tylko dziełem przypadku czy efektem zabawy plastycznej.” (1998 r.)
 Nie muszę wracać... Arkadiusz Gola fotografie, Zbigniew Stryj wiersze - 4.10.2012-6.01.2013
Liczba gości na stronie: 3293262
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle