Archiwum wystaw

to tytuł wystawy, przygotowanej na otwarcie nowej siedziby naszego muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 w samym centrum Zabrza. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu barwnych plansz, na których przedstawiona jest bogata historia tego miejsca. K
Anna Kowalczyk-Klus to artystka znana i ceniona w kraju i za granicą. Od ponad czterdziestu lat związana z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1972–1987 pracowała w katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 1988 pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W latach 2000–2005 pełniła funkcję Kierownika Katedry Rysunku. W latach 2007–2013 kierowała Katedrą Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej. W roku 2000 otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych, a w roku 2003 stanowisko profesora zwyczajnego. Uprawia rysunek i grafikę warsztatową (akwaforta, serigrafia). Była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność artystyczną i naukową, zasługi dla kultury i sztuki oraz kształcenia artystycznego i dydaktyki. Uhonorowana w roku 2000 nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. W 2006 roku otrzymała Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest inicjatorką interdyscyplinarnych projektów naukowo-artystycznych: FORUM I „Człowiek wybiera medium” (Cieszyn 2005), FORUM II „Człowiek jest w drodze. Pejzaż Śląski – pamięć, tradycja, współczesność” (Cieszyn 2008) oraz FORUM III „Człowiek nosi swoją twarz. Twarze, portrety, maski” (Cieszyn 2010). Organizator konferencji naukowych, warsztatów i wystaw. Swoją twórczość prezentowała na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych w Polsce i poza granicami kraju m.in.: w Lahti (Finlandia), w Varrelbusch (Niemcy), w Kristianstad (Szwecja) i w Seulu (Korea Płd.). Uczestniczyła również w ponad 140 krajowych i międzynarodowych zbiorowych wystawach grafiki i rysunku, m.in.: w Frederikstad (Norwegia), we Frechen, w Kronach (Niemcy), w Miluzie, w Strasburgu, w Paryżu, w Nancy (Francja), na Ibizie (Hiszpania), we Frederikshavn (Dania), w Sint Niklaas (Belgia), w Rijece (Chorwacja), i w Toronto (Kanada). Prace w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku. K
Klub ZSM Pastel | 25 lat działalności
„Impresje biskupickie – fragmenty historii”  25 marca 1243 roku księżna kaliska Wiola nadała biskupowi Tomaszowi przywileje, w których po raz pierwszy pojawiła się nazwa Biskupic, najstarszej dzielnicy Zabrza.
Od świtu do zmierzchu – malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu to tytuł kolejnej wystawy przygotowywanej przez zabrzańskie muzeum. Na wystawie zaprezentowany zostanie  m.in. wystrój mieszkania z początku XIX wieku, zmieniający się wraz z porą dnia. Stąd tytuł wystawy. W każdym pomieszczeniu, przypisanym do określonej pory pokazane zostanie życie codzienne ówczesnych mieszkańców.
Wystawa pokonkursowa 18 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Mlodzieży "Moja przygoda w Muzeum", przebiegającego w tym roku pod hasłem: U NAS NA ŚLĄSKU  potrwa od 5.06.2013 do 20.06.2013.
Tajemnicze światło Śląska - grafiki Anny Kowalczyk-Klus ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Witold Berus, Michał  Minor – Twórczość. Próba siły Kolejna wystawa w naszej Galerii prezentuje twórczość dwóch zabrzańskich artystów Witolda Berusa i Michała Minora. Wystawa potrwa  do 14 kwietnia 2013 r.
      Kto ma oczy niech słucha – wystawa rzeźby Jerzego Fobera      „Kto ma oczy niech słucha” – to tytuł jednej z ostatnich (2009) rzeźb Jerzego Fobera, a zarazem  zdanie oddające w pełni sens jego artystycznej działalności.      „Chciałbym odrzucić krzyk i agresję na rzecz „donośnego szeptu” odbieranego w umiejętnie  wywołanej ciszy. Taka cisza jest możliwa do osiągnięcia przy obcowaniu ze sztuką ważną, nie będącą tylko dziełem przypadku czy efektem zabawy plastycznej.” (1998 r.)
Liczba gości na stronie: 4213523
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle