Ażeby zapewnić zdrowie duchowi...

http://www.silesiakultura.pl/r/miasta/zabrze/zabrze/azeby-zapewnic-zdrowie-duchowi-towarzystwo-gimnastyczne-sokol-w-zbiorach-muzeum-miejskiego-w-zabr

Ażeby zapewnić zdrowie duchowi... Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do siedziby Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 na nową wystawę.

 

Ekspozycja została zrealizowana w ramach cyklicznych prezentacji kolekcji tematycznych w zasobach Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej powstanie jest także związane z przygotowaniami do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, w którym prezentowane będą dzieje ruchu sportowego i klubów sportowych w Zabrzu od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

 

Ekspozycja ta to zaledwie wycinek z przebogatej historii założonego we Lwowie w 1867 roku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Prezentowane są tu eksponaty w postaci fotografii, pamiątek zjazdowych czy różnego rodzaju odznak i medali pamiątkowych ukazujących, jak ciekawym zjawiskiem społecznym i politycznym była działalność - skupionych w gniazdach sportowców. Na wystawie przedstawione zostaną takie zagadnienia jak powstanie i rozwój pierwszych gniazd, rozwój idei sportu sokolego na Górnym Śląsku i udział sportowców zrzeszonych w Towarzystwie,  w życiu społecznym, politycznym narodowym tego regionu. Wiele miejsca oczywiście poświęcono wątkom zabrzańskim, przedstawiając wszystkie działające na obszarze obecnego miasta gniazda.

 

 

 Liczba gości na stronie: 4323147
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle