Cała prawda o Janoschu, czyli biografia Horsta Eckerta

POrtal internetowy GlosZabrza24.pl

niedziela, 22 marca 2015

KSIĄŻKI.Kolejne – już 84. - urodziny Janoscha, twórcy słynnego Cholonka, tradycyjnie zaakcentowano imprezami w jego rodzinnym Zabrzu. Wczoraj w Muzeum Miejskim przy ul. Powstańców otwarto wystawę jego plakatów, książek, prac multimedialnych i pamiątek po nim. 14 marca zorganizowana zostanie wycieczka śladami autora kultowego Cholonka. Na początku tygodnia zaś, w Teatrze Nowym odbyło się bogate spotkanie z dziećmi oparte na jego bajkach i ilustracjach oraz promocja biografii Heretyk z familoka autorstwa Angeli Bajorek.

Książka ukazała się na rynku dopiero 5 marca i na razie niewielu zdołało ją zdobyć i przeczytać. A warto, czyta się ją jednym tchem, niczym... kolejną powieść Janoscha, czyli Hortsa Eckerta. Życiorys literata jest niezwykle oryginalny, barwny. On sam zresztą wiele autobiograficznych wątków wykorzystywał w swoich powieściach. Dorosłe życie było jednak zawsze dla nas zagadką i niewiadomą – Janosch zmyślał, kłamał dziennikarzom bądź odsyłał ich z kwitkiem. Z czasem zaczął także konfabulować na temat swego dzieciństwa. Dopiero teraz dopuścił do siebie Angelę Bajorek, która najpierw odkrywa autobiograficzne historie zawarte w jego literaturze, a potem pokazuje niezwykle interesujące życie m.in. hipisa i projektanta tapet w Monachium, wielbiciela jazzu w Paryżu, a potem motocyklowego jeźdźca w Hiszpanii i ostatecznie (prawie) samotnika na wyspie Teneryfie. Janosch jawi się nam jako człowiek zawsze uśmiechnięty, dobroduszny i pełni radości, choć ma za sobą okrutne dzieciństwo. Co ciekawe, do tych młodych lat spędzonych w Zabrzu czuje ogromny sentyment i niemalże miłość. Wiele z historii uznawanych dotąd za bajki okazały się prawdą, zaś wiele dopiero teraz odkrytych epizodów z jego życia pozwala nam zrozumieć jego zachowanie, czy nawet pisarstwo. Nie zniszczył go alkohol, pomógł buddyzm. Nie umarł na stole operacyjnym, no to się buja na hamaku i popija wino. A jak nie ma wina, to wodę – przyznaje z uśmiechem w jednej z rozmów z Angelą Bajorek.

Biografia, choć napisaną lekkim i bardzo przystępnym językiem, odpowiadającym sposobowi pisania Janoscha, oparta jest nie tylko na tysiącach bezpośrednich rozmów, e-maili i pamiątkach, ale także na wielu innych dokumentach pozyskanych od niego oraz historyków (także zabrzańskich). Zawiera szczegółowe przypisy, bibliografię, wiele ilustracji i nawet drzewo genealogiczne jego rodziny. Może być zatem także traktowana jak kompendium wiedzy o Janoschu.

Angela Bajorek jest adiunktem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się niemieckojęzyczną literaturą dziecięcą i młodzieżową. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych do nauki języka niemieckiego. Niestrudzenie propaguje twórczość Janoscha. „Stary pustelnik zaufał mi do tego stopnia, że oprócz odpowiedzi na pytania przesyłał mi cotygodniowe , zdjęcie nowej sztucznej szczęki, przepisy kulinarne, a czasem zwierzał się z osobistych spraw” – napisała we wprowadzeniu.