Dawne widoki Zabrza ze zbiorów własnych Muzeum

Piętnaście lat temu prezentowana była w Muzeum Miejskim w Zabrzu wystawa "Zabrze na dawnej fotografii i pocztówce". Pokazano na niej ówczesne zbiory muzeum i gliwickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Dziesięć lat później, na wystawie samych pocztówek, oprócz kolekcji muzealnej, przedstawiono także zbiory kilku kolekcjonerów prywatnych. Od tego czasu w zbiorach naszego muzeum przybyło i starych fotografii i starych pocztówek. Jest ich na tyle dużo, że tym razem pokazujemy wyłącznie zbiory własne. W czterech salach zawisło 801 pocztówek i fotografii, w tym kilka wykonanych współcześnie z oryginalnych klisz szklanych przechowywanych w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Najwięcej z nich pokazuje śródmieście Zabrza. Sporo jest także ilustracji z Zaborza i Biskupic. Najsłabiej prezentowane są Kończyce - jedyna pocztówka przedstawia niezrealizowany projekt kościoła parafialnego. Wiele fotografii i pocztówek pokazuje obiekty, których już nie ma. Po kopalniach i brykietowni pozostały puste place, większość huty "Donnersmarck" zastąpiona została hipermarketem, nieparzysta strona ul. Wolności w Zaborzu wyburzona została pod Drogową Trasę Średnicową. Niektóre obiekty wyburzone zostały jeszcze w okresie międzywojennym. Fragment obecnej ul. Dworcowej rozebrano w trakcie wytyczania placu Wolności, huta w zakładach "Borsiga" w Biskupicach zlikwidowana została w latach Wielkiego Kryzysu. Dodatkowo pokazujemy 4 fotografie wykonane 13 kwietnia 1959 roku, przedstawiające zawalony wiadukt w ciągu ul. 3 Maja. Ówczesna cenzura nie zezwoliła na ich publikację, a do zbiorów muzeum trafiły w 1994 roku.

Wystawa czynna jest do 17 września 2006 roku.