Eksponat marca 2019

Program meczowy Górnik Zabrze – Juventus Turyn, Puchar UEFA 1989/90, 1/32 finału, broszura (papier, karton), nr inw. MZ 428/S, Bilet nr inw. MZ420/2, Zaproszenie nr inw. MZ 241/S

12 września 1989 (wtorek), godzina 20:00
Puchar UEFA 1989/90, 1/32 finału

Górnik Zabrze – Juventus Turyn 0:1 (Aleksandr Zawarow 72 minuta)

Prezentowany program meczowy to kilkustronicowa broszura, wydana przez zabrzański klub z okazji meczu w pucharze UEFA z Juventusem Turyn, rozgrywanym na stadionie przy ulicy Roosevelta 81. Zawiera on wiele ciekawostek związanych z najbliższym rywalem Górnika. W programie znajdują się statystyki i wyniki zespołu z Włoch, a także można dowiedzieć się wiele istotnych rzeczy na temat piłkarzy Juventusu.

Górnik I runda

Juventus Turyn to jedna z najlepszych drużyn w Europie, na ten pojedynek czekali wszyscy kibice Górnika. Rok wcześniej „trójkolorowi” trafili na nie mniej słynny Real Madryt, z którym szanse na awans do kolejnej rundy stracili w ostatnim kwadransie meczu, przegrywając w Madrycie 2:3. Tym razem los przydzielił zabrzanom drużynę Juventusu. Kibice z Zabrza ponownie mieli okazję zobaczyć w akcji gwiazdy europejskiego futbolu. Mecz ten odbył się 12 września 1989 roku. Faworytem do awansu była drużyna z Turynu, choć piłkarze Górnika liczyli, że uda im się sprawić niespodziankę. Po wyrównanym pojedynku, lepsi niestety okazali się goście, którzy wygrali w Zabrzu 1:0 po bramce Aleksandra Zawarowa w 72 minucie. Niedosyt pozostał …

Zdzisław Podedworny (trener zabrzan): – Bardzo zależało nam na utrzymaniu do końca wyniku remisowego. Niestety małe doświadczenie zespołu nie pozwoliło na honorowy rezultat. Braki techniczne musieliśmy nadrabiać bieganiem. Stąd zmęczenie w końcówce spotkania i przewaga Włochów w ostatnich minutach. Postaramy się w Turynie zagrać przynajmniej równie ambitnie. Sport /13 września 1989.

Józef Dankowski: – Możemy być tylko źli na siebie, przegraliśmy na własne życzenie z wcale nie tak silnym Juventusem. Powalczymy w rewanżu, może Włosi będą również tacy pewni swego jak Real. Sport/ 14 września 1989.

kadra Juve

Juventus

drużyna

Muzeum Miejskie w Zabrzu w swoich zbiorach posiada kilka pamiątek wydanych z okazji tego pojedynku. Oprócz prezentowanego programu, mamy również bilety a także specjalne zaproszenie na trybunę honorową znajdującą się na stadionie w Zabrzu.

bilet

Dyplom

miejsca

Ciekawe eksponaty z tego pojedynku można również zobaczyć na wystawie  „Górnik Zabrze: 70 wydarzeń na 70-lecie Legendy”. Józef Dankowski pomocnik Górnika, który w meczu z Juventusem był kapitanem zespołu, przekazał pamiątkową koszulkę strzelca zwycięskiej bramki dla Juventusu Aleksandra Zawarowa, a także swoje piłkarskie buty, w których występował w trakcie tego meczu.

koszulki 1

buty

W meczu rewanżowym rozegranym 27 września 1989 roku w Turynie, gospodarze nie dali żadnych szans zabrzanom. Juventus już po 6 minutach prowadził aż 3:0 i losy tego spotkania zostały rozstrzygnięte. Ostatecznie mecz ten zakończył się wynikiem 4:2. Honorowe bramki dla Górnika zdobyli Dariusz Koseła w 44 minucie oraz Zenon Lissek w 83 minucie.