Eksponat sierpnia 2018

Wybierz z archiwum:

 

Informator z Turnieju Kwalifikacyjnego Mistrzostw Świata w piłce nożnej pięcioosobowej Gwatemala 2000, Zabrze 13-19 stycznia 2000, MZ 188/S

18 lat temu w Zabrzu odbył się turniej kwalifikacyjny w piłce nożnej pięcioosobowej do Mistrzostw Świata w Gwatemali. Na naszym kontynencie odbyło się pięć takich turniejów, których zwycięzcy awansowali do finałów MŚ. Europa miała zagwarantowane tylko 5 miejsc, o które rywalizowało 27 reprezentacji. W zawodach rozegranych w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, uczestniczyło 5 reprezentacji: Polska, Belgia, Łotwa, Macedonia oraz Rosja. Z tej okazji, dla kibiców przygotowano specjalny informator.


Pierwsze halowe mistrzostwa świata w futsalu odbyły się w styczniu 1989 r. w Holandii. Zwyciężyli w nim Brazylijczycy, którzy w meczu finałowym pokonali zespół gospodarzy 2:1. Brązowy medal przypadł Amerykanom. Kolejny turniej o MŚ w piłce pięcioosobowej rozegrano trzy lata później w Hongkongu. Ponownie najlepsi okazali się zawodnicy z Brazylii, którzy w pojedynku o złoty medal pewnie pokonali USA 4:1. Trzecie miejsce zajęli Hiszpanie. W imprezie tej wystartowała reprezentacja Polski prowadzona przez trenera Andrzeja Górala. Biało-czerwoni po grupowym zwycięstwie z Hongkongiem i Nigerią awansowali do drugiej rundy, lecz później nie wygrali już żadnego pojedynku i ostatecznie sklasyfikowani zostali na pozycji 7-8. Co ciekawe, reprezentacja Polski w piłce pięcioosobowej została powołana do życia na początku 1992 roku przed turniejem eliminacyjnym do Hongkongu. Kolejna tak duża impreza odbyła się na przełomie listopada i grudnia 1996 roku w Hiszpanii, tam również triumfowała drużyna „Canarinhos” zwyciężając gospodarzy 6:4. Brąz zdobyli grupowi rywale naszej kadry – Rosjanie.

Informator, który przedstawiamy składa się z 31 stron. Można w nim przeczytać o historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej halowej, a także dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat uczestników imprezy. Oczywiście nie mogło zabraknąć programu turniejowego, czyli terminarza spotkań z datą, godziną i miejscem rozegrania meczu. Zaprezentowane zostały również 20-osobowe składy drużyn.


Dla kibiców z zagranicy przygotowano również specjalną mapę Zabrza z miejscem rozegrania zawodów a także hotelami. Pozostała część informatora, została przeznaczona na reklamy dla sponsorów.


W turnieju kwalifikacyjnym rozegranym w Zabrzu, najlepsza okazała się reprezentacja Rosji, która z kompletem zwycięstw uzyskała awans do MŚ rozgrywanych w Gwatemali. Biało-czerwoni również pokazali się z bardzo dobrej strony i byli o krok od awansu. Lokalna prasa tak opisywała wydarzenia z tego turnieju – „Niewiele brakowało a reprezentacja Polski w piłce 5 osobowej wyjechałaby na mistrzostwa świata do Gwatemali. Faworytem turnieju byli aktualni mistrzowie Europy – Rosjanie. Polacy po dwóch pierwszych meczach z mniej utytułowanymi rywalami byli klasyfikowani na drugim miejscu przed Belgią (wygrana 6:2), Łotwą (wygrana 4:0) i Macedonią (wygrana 10:2). O awansie naszej drużyny miał zdecydować wynik spotkania z Rosją. Spotkanie to uznano za najlepszy mecz eliminacji. Polacy zagrali z mistrzami kontynentu jak równy z równym, niestety przegrali 2:1” (Nowiny Zabrzańskie, 2000, nr 3).

Warto odnotować, że mecze, a szczególnie spotkania Polski, cieszyły się dużym zainteresowaniem, a kibice i goście byli pełni uznania dla organizacji takiej międzynarodowej imprezy. Specjalnie na turniej sprowadzono telebim, na którym można było podziwiać najciekawsze akcje meczu. Końcowa tabela turnieju wyglądała następująco:

  1. Rosja - 12 punktów (bramki 16-1)
  2. Polska - 9 pkt (21-6)
  3. Belgia - 6 pkt (6-8)
  4. Macedonia - 3 pkt (7-24)
  5. Łotwa - 0 pkt (2-13)

 

Arkadiusz Stefańczyk

 

 

 

 

Liczba gości na stronie: 3423515
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle