Eksponat lipca 2018

Wybierz z archiwum:

Butla na piwo, nr inwentarzowy MZ/2145/KR, wys. 25 cm, śr. 9,2 cm (dno)

W zbiorach Działu Kultury wśród licznych rekwizytów związanych z piwem znajduje się ciekawa butla pochodząca z mającego długie tradycje browaru w Loslau (obecnie Wodzisław Śląski). Przedmiot do zbiorów trafił w 1992 roku w drodze zakupu w jednym z bytomskich antykwariatów.

                                                                                  

Butla została odlana z kamionki o kremowej barwie. Brzusiec naczynia owoidalny, przechodzący w szyjkę zakończoną kołnierzem. Naczynie posiada druciane zamknięcie pałąkowe z ceramicznym korkiem i gumową uszczelką. Do brzuśca doklejono taśmowe ucho. Powierzchnia butli pokryta szklistą polewą w kolorze kremowym. Na szyjce, pod kołnierzem wyciśnięto w masie oznaczenie pojemności naczynia „1L”. Naczynie pozbawione jest znaków pozwalających ustalić jego producenta. Butla wykorzystywana była jako naczynie wielokrotnego użytku służące do zakupu piwa.

Tym co świadczy o historycznej wartości butli jest dekoracja o charakterze własnościowym umieszczona na brzuścu. Wykonana została techniką sitodruku przy użyciu kalkomanii w kolorze stalowym. Na górnej banderoli napis „Karl Reich”, na dolnej „Dampf-Brauerei Loslau” (w tłumaczeniu: browar parowy Loslau). Pomiędzy nimi wizerunek korony kabłąkowej (zamkniętej) na przecięciu zwieńczonej małą kulką z krzyżem. Umieszczenie wizerunku korony stanowi nawiązanie do królewskiego i książęcego okresu w dziejach miasta.

***

Opisywana butla pochodzi z jednego z browarów funkcjonujących w przeszłości na terenie Wodzisławia Śląskiego. Jego dzieje dość dokładnie udokumentowane zostały w publikacji Sławomira Kulpy, Historia warzona piwem. Rzecz o browarach Wodzisławia Śląskiego. Od średniowiecza do początku XX wieku, Wodzisław Śląski 2016.

Żydowska rodzina Reichów: Mouses i Rosa w Wodzisławiu Śląskim osiedliła się pod koniec XVIII wieku. Małżonkowie doczekali się siódemki dzieci, w tym pierworodnego, urodzonego w 1811 roku syna Louisa (Loebela) późniejszego browarnika. Louis za pieniądze otrzymane przez żonę w spadku oraz za zgromadzone oszczędności w 1841 roku nabył działkę na posesji na Raciborskim Przedmieściu (obecnie ul. Konstancji 20), i zapewne wkrótce po tej dacie wybudował na niej browar. W okresie tym (1840 r.) Wodzisław liczył 1919 mieszkańców. Działały wówczas w mieście cztery browary. Tyle samo było palarni wódek. Wyszynk alkoholi, w tym również piwa prowadziły cztery gospody i aż 17 szynków.

Louis (Loebel) Reich browar prowadził do roku 1876, kiedy przejął go najstarszy z synów Karl, urodzony 6 kwietnia 1842 roku. Od 11 marca 1890 roku należał on do cechu browarników w Raciborzu. W 1878 roku K. Reich poślubił Charlotte, córkę miejscowego kupca Isaaca Aufrechta, z którą miał czterech synów.
Browar za czasów Karla Reicha dobrze prosperował, co pozwalało na czynienie inwestycji, w tym tak kosztownych jak zakup nowych maszyn o napędzie parowym. W browarze sprzedawano (hurt i detal) piwo własnej produkcji oraz pochodzące od innych producentów. Na początku XX wieku warzono tu między innymi, takie piwa jak: jasne, koźlak, piwa sezonowe typu lager (Märzenbier, Oktoberfestbier).

Około 1914 roku prowadzenie browaru przejął syn Karla, Johann. Browar rodziny Reich w Wodzisławiu działał do 1918 roku, rok później Reichowie opuścili miasto. Dalsze losy rodziny nie są znane.

 

Urszula WieczorekLiczba gości na stronie: 3360721
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle