Eksponat września 2017

Pamiątkowy ręcznik z podobizną Włodzimierza Lubańskiego, 1997, 100% bawełna frotte, wym. 139 cm x 69 cm,  nr inw. MZ 39/S

 

Z okazji 50 urodzin Włodzimierza Lubańskiego, w Zabrzu na stadionie Górnika odbył się mecz oldboyów. Naprzeciw siebie stanęły drużyny Polski i Europy, składające się z dawnych piłkarskich gwiazd. Byli znakomici zawodnicy udowodnili, że mimo upływu lat cały czas posiadają wysokie umiejętności. Podczas meczu dla kibiców przygotowano wiele pamiątek, można było zdobyć plakat, program meczowy oraz prezentowany przez nas ręcznik z podobizną jubilata.

 

„W piątek 23 maja 1997 roku nad stadionem Górnika Zabrze wieczorem było jasno i kolorowo. Wybuchały różnobarwne rakiety, snuły się dymy, niebo rozświetlały reflektory. Nad bocznym boiskiem kołysał się duży balon. To z okazji 50 urodzin jednego z największych polskich piłkarzy, reprezentacyjnego byłego zawodnika Górnika, mieszkającego obecnie wraz z rodziną w belgijskim Lokeren – Włodzimierza Lubańskiego, który dla wielu sympatyków piłki nożnej jest legendą.” – tak o tym wydarzeniu można było przeczytać  w lokalnej prasie. (Głos Zabrza i Rudy ŚL, 1997, nr 22).

Ten okolicznościowy ręcznik był nie lada gratką dla kibiców, bowiem swoim wyglądem przypominał piłkarski plakat. Na awersie znajdują się informacje dotyczące meczu. W górnej części widnieje nazwa wydarzenia czyli „Mecz wspomnień, Lubański 97”. W środkowej części usytuowana jest sylwetka Włodzimierza Lubańskiego natomiast na dole mieści się herb Górnika Zabrze oraz nazwy drużyn występujących w tym pojedynku. Długość ręcznika to 139 cm, szerokość 69 cm. Materiał – 100% bawełna frotte.

Obie reprezentacje w całej okazałości

„Mecz wspomnień” zakończył się wynikiem 7:7. Na trybunach zgromadziło się blisko 7 tys. widzów, którzy mieli okazje zobaczyć prawdziwą plejadę gwiazd. W zespole Polski zagrali m.in.: Włodzimierz Lubański, Jan Tomaszewski, Zbigniew  Boniek, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Zygfryd Szołtysik czy Stanisław Oślizło. Po przeciwnej stronie na murawę stadionu w Zabrzu wybiegli piłkarze, którzy przed laty decydowali o sile europejskiego futbolu - Allan Simonsen, Felix Magath, Jean – Marie Pfaff, Horst Hrubesch, Antonin Panenka czy Johnny Rep.

 

Zdjęcie protokołu meczowego  – (Głos Zabrza i Rudy ŚL, 1997, nr 22)

 

Warto przybliżyć sylwetkę Włodzimierza Lubańskiego, jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Popularny „Włodek” to najmłodszy debiutant i zdobywca bramki w historii reprezentacji Polski, nadal jest najlepszym strzelcem. Legendarny piłkarz Górnika Zabrze urodził się 28 lutego 1947 roku w Gliwicach, w dzielnicy Sośnica. Już od najmłodszych lat uważany był za ogromny talent, a świadczyć może o tym fakt, że kiedy miał 15 lat to jednego dnia aż trzy kluby zgłosiły się po jego usługi – Górnik Zabrze, Zagłębie Sosnowiec oraz Polonia Bytom. Ostatecznie wybrał ten pierwszy.

Lubański w futbolu osiągnął bardzo wiele. W barwach Górnika Zabrze siedem razy został mistrzem Polski (1963-67, 1971-72) a sześć razy sięgnął po Puchar Polski (1965, 1968-72). Czterokrotnie był królem strzelców ekstraklasy (1966-69). Łącznie w Górniku w latach 1962-75 rozegrał 234 ligowe mecze, strzelając 155 goli. Co ciekawe, we wszystkich rozgrywkach zdobył dla trójkolorowych aż 228 bramek, co oznacza że jest najlepszym strzelcem w historii klubu.

W reprezentacji Polski zadebiutował mając 16 lat w meczu z Norwegią rozgrywany w Szczecinie. Polacy wygrali ten mecz 9:0, a jedną z bramek zdobył właśnie Lubański. Wówczas stał się najmłodszym debiutantem i strzelcem bramki w kadrze narodowej. Swego czasu okrzyknięto go „cudownym dzieckiem polskiego futbolu”.

Z reprezentacją olimpijską wywalczył złoty medal w Monachium. W barwach biało-czerwonych rozegrał 75 oficjalnych meczów (1963-80), w których zdobył 48 bramek. Tuż za nim znajdują się Robert Lewandowski (46 bramek) i Grzegorz Lato (45 bramek). Z powodu bardzo ciężkiej kontuzji, której doznał w meczu eliminacyjnym Mistrzostw Świata z Anglią (2:0) w 1974 roku na Stadionie Śląskim, nie pojechał na mundial do RFN. Tam Polacy zdobyli trzecie miejsce pokonując Brazylię 1:0. Lubański wystąpił na kolejnym mundialu, w 1978 roku w Argentynie, ale tam biało-czerwoni nie zdołali już powtórzyć sukcesu z wcześniejszych mistrzostw.

W barwach Górnika Zabrze, Włodzimierz Lubański grał do 1975 roku, po czym przeniósł się do belgijskiego klubu - KSC Lokeren (1975-82). Następnie występował we francuskich Valenciennes i Stade Quimper, gdzie był też grającym trenerem. Na koniec kariery w 1985 roku powrócił do Belgii i reprezentował barwy Mechelen.

Od wielu lat jest sportowym ekspertem telewizyjnym. W przeszłości komentował mecze reprezentacji Polski, a podczas ostatnich Mistrzostw Europy rozgrywanych we Francji był ekspertem Polsatu. Oprócz sportowych tytułów Włodzimierz Lubański ma również wiele innych. Jest m.in. Honorowym Obywatelem Zabrza.

W czerwcu tego roku Włodzimierz Lubański przyleciał do Polski, gdzie na spotkaniu w Zabrzu podarował Muzeum Miejskiemu wiele cennych pamiątek, które zdobył i zbierał przez całą swoją piłkarską karierę.Liczba gości na stronie: 3296121
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle