Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony. Co jest grane 24

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Zabrze/1,43,293982,Gianni-Turella--Kolor-nieujarzmiony.html

 

Co
jest
grane 24

Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony - wystawa

04.09 – 03.10.2016

 

wernisaż wystawy - 3 wrzesnia, godz. 17:00
wystawa - od 4 września do 3 października 2016r

3 września br. Muzeum Miejskie w Zabrzu otwiera nową wystawę, tym razem malarstwa włoskiego artysty Gianniego Turelli. Podczas wernisażu swój udział zapowiedział Autor dzieł oraz merowie miast Rovereto i Isera, a także Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Ugo Rufino. Ekspozycja pod patronatem Prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, odbywa się w ramach współpracy kulturalnej z miastem Rovereto i Regionem Trentino we Włoszech.
Gianni Turella jest artystą o wyrazistej twórczej osobowości; czysty mocny kolor i śmiały spontaniczny gest wyznaczają dynamikę i ekspresję jego obrazów. To jakby potrzeba zapisu intensywnych doznań emocjonalnych – płótno jest śladem tych emocji.
Ten styl malowanie nie jest więc czymś zapożyczonym, lecz prawdziwie własnym, związanym z osobowością i temperamentem; uformowanym w procesie długotrwałych poszukiwań i eksperymentów (dyktowanych ciągłym poczuciem niedosytu i potrzebą doskonalenia).

Sztuka Gianniego Turelli jest polem refleksji egzystencjalnej; przynosi głęboki, pełen powagi i liryzmu namysł nad etosem ludzkiej kondycji; godzi egzystencję człowieka z otaczającym go uniwersum natury. Malarz stara się przekazać widzowi swój zachwyt, ale może i pokorę wobec natury, która choć dewastowana przez bezmyślność i przemoc człowieka, winna być chroniona jako jego największe dobro i szczęście.

Jego wizja artystyczna , rozwijająca się od dziesiątków lat, osiągnęła już pełnię dojrzałego wyrazu, jednak jest nadal (artysta ma 86 lat) wizją żywą i poszukującą. Przez całe życie Gianni zachował niezwykle cenny dla artysty dar młodzieńczej świeżości, twórczego entuzjazmu, wręcz żarliwości. Jego prace głoszą afirmację i pochwałę życia – w różnych jego przejawach: od drobnych przyjemności po wysublimowaną radość i szczęście tworzenia i przeżywania sztuki. Są pieśnią nadziei. Wystarczy stanąć przed obrazami artysty – poddać się ich magii, wsłuchać w ich głos.

.

 Liczba gości na stronie: 4906113
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle