Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony

3 września br. Muzeum Miejskie w Zabrzu została otwarta wystawa, tym razem malarstwa włoskiego artysty Gianniego Turelli. Podczas wernisażu udział wzięli Autor dzieł oraz merowie miast Rovereto  i Isera, a także Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Ugo Rufino. Ekspozycja pod patronatem Prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, odbywa się w ramach współpracy kulturalnej z miastem Rovereto i Regionem Trentino we Włoszech.

plakat 8

 

                                     otwarcie          Gianni 1


Gianni Turella jest artystą o wyrazistej twórczej osobowości; czysty mocny kolor i śmiały spontaniczny gest wyznaczają dynamikę i ekspresję jego obrazów. To jakby potrzeba zapisu intensywnych doznań emocjonalnych – płótno jest śladem tych emocji.

                                                         Pora roku, akryl na płótnie

obraz 5
                                                                                    Orkiestra, akryl na płótnie

orkiestra

Ten styl malowanie nie jest więc czymś zapożyczonym, lecz prawdziwie własnym, związanym z osobowością i temperamentem; uformowanym w procesie długotrwałych poszukiwań i eksperymentów (dyktowanych ciągłym poczuciem niedosytu i potrzebą doskonalenia).

Kolor – intensywny, żywy, „energetyczny” – wydaje się być dla Turelli „czystą radością barw” i sposobem wyrażania uczuć. Jest artystą o dużym słuchu malarskim, wyczulonym na brzmienie i dźwięczność gamy malarskiej, na wszystkie niuanse „barwnych orkiestracji pola obrazowego”. Dąży zawsze do  utrzymania równowagi kolorystycznej całej kompozycji. Ma się wrażenie, że posługuje się kolorem tak, jak kompozytor posługuje się tworzywem muzyki czyli dźwiękiem, brzmieniem. Jedna z prac Gianniego „Pieśń natury” przywodzi na myśl słowa o „zanurzaniu się w kolorze z tym radosnym zapamiętaniem, z jakim krtań ptaka wyrzuca tryl. Jest w tym tyle samo naturalnego szczęścia” (J.Jaremowicz). Jest to też malarstwo gestu; artysta bezbłędnie operuje silną kreską, częściej krechą, z ogromną pewnością wyprowadzoną z gestu (żywiołowego nieraz) ręki. Swobodę pędzla widać zarówno w plątaninie  smug i linii zharmonizowanych plastycznym rytmem, jak i w umiejętności oddania jednym celnym pociągnięciem pędzla istoty przekazu.
Sztuka Gianniego Turelli jest polem refleksji egzystencjalnej; przynosi głęboki, pełen powagi i liryzmu namysł nad etosem ludzkiej kondycji; godzi egzystencję człowieka z otaczającym go uniwersum natury. Malarz stara się przekazać widzowi swój zachwyt, ale może i pokorę wobec natury, która choć dewastowana przez bezmyślność i przemoc człowieka, winna być chroniona jako jego największe dobro i szczęście .


                                                                                   Port, akryl na płótnie

obraz 2

Mario Cossali, włoski krytyk i historyk sztuki, wyodrębnia w twórczości malarza kilka etapów. Rozpoczął swą „artystyczną podróż” „testując” rzeczywistość przez abstrakcję; była to namiętna eksploracja pejzażu, oddająca jedynie najogólniejszą jego strukturę (przestrzeń, kolor, światło); wymowę obrazów wzmacniały tytuły. Po latach 70. na płótnach Turelli pojawia się postać człowieka; jest jednak tylko pretekstem dla inwencji formalnej i poetyckich sugestii. Wczesne lata 80. sygnalizują z kolei fascynację tematyką sakralną w interpretacjach pełnych wewnętrznego napięcia i ekspresji koloru. Wkrótce kolor stanie się dominującą cechą tego malarstwa, porządkującą wszystkie inne elementy kompozycji. Wreszcie od końca lat 90. Turella wyraźnie zmienia konwencję; pejzaże są mniej kreacją a bardziej studium realności; ekspresja łagodnieje;  dotyczy to zwłaszcza często powtarzanego motywu winnic czy winorośli rosnącej w jego rodzinnej Iserze.


                                                                         Zabawy winorośli, akryl na płótnie

obraz 3

Jego wizja artystyczna , rozwijająca się od dziesiątków lat, osiągnęła już pełnię dojrzałego wyrazu, jednak   jest nadal (artysta ma 86 lat) wizją żywą i poszukującą. Przez całe życie Gianni zachował niezwykle cenny dla artysty dar młodzieńczej świeżości, twórczego entuzjazmu, wręcz żarliwości. Jego prace głoszą afirmację i  pochwałę życia – w różnych jego przejawach: od drobnych przyjemności po wysublimowaną radość i szczęście tworzenia i przeżywania sztuki. Są pieśnią nadziei. Wystarczy stanąć przed obrazami artysty – poddać się ich magii, wsłuchać w ich głos.

Jadwiga Pawlas Kos

Gianni Turella

Wystawa czynna będzie do zwiedzania od 4 września do 3 października 2016 roku.

 

Liczba gości na stronie: 3506657
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle