Historia (nie) jednego lokalu – w 120. rocznicę powstania Café Silesia

Kawiarnie – zapach i smak kawy, miejsca spotkań towarzyskich i zabaw. W życiu publicznym zabrzan na dobre zagościły pod koniec XIX wieku, początkowo nieśmiało, często w przaśnym wydaniu, by ostatecznie niejednokrotnie osiągnąć wysoki poziom.

jeden lokal

W Zabrzu przełomową datą był rok 1899, kiedy to w krótkim czasie powstały pierwsze kawiarnie z prawdziwego zdarzenia: „Grand Café Hohenzollern” (27 czerwca) oraz „Café Silesia” (5 listopada). W kolejnych dekadach dochodziły kolejne. Do dnia dzisiejszego nie przetrwała żadna z zabrzańskich kawiarni z tamtego okresu, pozostały jedynie niektóre budynki oraz wspomnienia.
Przypadająca w bieżącym roku 120. rocznica uruchomienia „Café Silesia”, obecnie siedziby zabrzańskiego Muzeum jest pretekstem do powrotu w świat zabrzańskich lokali gastronomicznych od końca XIX wieku po rok 1949. Prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz od prywatnych kolekcjonerów. Na wystawie znajdą się pochodzące z zabrzańskich lokali naczynia (widelczyki, łyżki, pucharki, filiżanki, kufle, popielniczki, butelki, itp.), drobne elementy wyposażenia (stoliki kawiarniane, wieszaki, itp.), zdjęcia, pocztówki, afisze, druki reklamowe.

Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

3.04.2019 godz. 18.00 wernisaż