Historia medycyny w kilku odsłonach

Wystawa ta nie jest próbą przedstawienia dziejów medycyny od czasów najdawniejszych po współczesne, a jedynie ukazaniem niektórych wątków historii lecznictwa poprzez spojrzenie nań przez wybitnych lekarzy-specjalistów, uczonych oraz muzealników. [ Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in.: książki medyczne z ubiegłych wieków oraz XVIII- i XIX-wieczne instrumenty medyczne. Jedną z odsłon stanowić będą  XVII−XIX-wieczne karty zielników, pochodzące  z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu. Towarzyszyć im  będzie publikacja „Imago florae − spotkanie artysty i uczonego”. Ten barwnie ilustrowany katalog kwiatów i roślin będzie można nabyć podczas trwania wystawy.

Kolejną odsłoną będą starodruki z imponującej kolekcji  profesora Janusza Skalskiego, pasjonata historii medycyny, wybitnego polskiego kardiochirurga z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którego książkę „Mam odwagę mówić o cudzie” można będzie również kupić w czasie trwania wystawy. W następnej odsłonie poznamy zabrzańskie szpitale w ikonografii (zdjęcia, pocztówki). Wśród eksponatów będzie można obejrzeć wiele dokumentów, książek, publikacji oraz instrumentów medycznych, pochodzących  z prywatnej kolekcji dr. Daniela Sabata  ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu.  Nie zabraknie również wizerunków wybitnych śląskich medyków. Będzie można poznać wyposażenie dawnej sali operacyjnej, a także nieco bardziej współczesnej z lat 80. XX wieku, gdzie 30 lat temu przeprowadzano zabiegi chirurgiczne, w tym pierwsze operacje przeszczepów serca, dziś stanowiące jedne z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej medycyny. Obie sale sprowadzone zostały ze Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu.

Kurator wystawy: Elżbieta Dębowska

Wystawę  można  zwiedzać od 28 października 2015 do 3 stycznia 2016 r.