Wernisaż pokonkursowej wystawy na projekt polskiej biżuterii patriotycznej XXI wieku

Konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej XXI wieku został rozstrzygnięty. Szczegóły w protokole. Wernisaż  wystawy pokonkursowej odbędzie się w piątek, 6 czerwca 2014 roku o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. Zwiedzających zapraszamy do zapoznania się z pracami konkursowymi  tymi nagrodzonymi, jak i pozostałymi od niedzieli 8 czerwca br.  Zapraszamy.

Podczas trwania wystawy można nabyć koszulki firmy Polaquito z polskimi motywami patriotycznymi. Szczegóły w dziale Wydawnictwa.

Dnia 21.05.2014 r. obradowało jury konkursu na „Projekt biżuterii patriotycznej XXI wieku” w składzie:

Urszula Wieczorek

Wojciech Werner

Małgorzata Wasung-Kurzyca

Elżbieta Dębowska

Spośród 130 prac, które wpłynęły na konkurs, jury wybrało prace nagrodzone.

Laureatami zostali:

1 miejsce - ex aequo

  • Paulina Jęczmyk – kolia
  • Katarzyna Stychno – kolczyk

2 miejsce – ex aequo

  • Maja Cimcioch – wisior
  • Karolina Orlik – kolia

3 miejsce – ex aequo

  • Klaudia Wydra – naszyjnik
  • Kamil Pytel – pieszczocha

Podpisy:

Urszula Wieczorek

Wojciech Werner

Małgorzata Wasung-Kurzyca

Elżbieta Dębowska

 

 Muzeum Miejskie w Zabrzu wraz z Ogólnokształcącą Szkołą Sztuk Pięknych w Zabrzu ogłasza konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej XXI wieku, adresowany do uczniów szkół plastycznych oraz młodzieży szkolnej  zainteresowanej plastyką, historią i projektowaniem biżuterii; uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Projekty należy nadsyłać lub składać pod adresem muzeum: Muzeum Miejskie w Zabrzu 41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 3.
Termin: do 15 maja 2014 roku.

Na wystawę pokonkursową zapraszamy już 6 czerwca br. Szczegóły wkrótce.
 


Sponsorzy:

Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości

 

Regulamin

                                                   Obraz 1       obraz 2        obraz 3

 

Zainteresowani, dodatkowo mogą wziąć udział w lekcji muzealnej pt. „Biżuteria patriotyczna” O tym, co łączy części elektroniczne ze złotem i emalią. Jak powiedzieć „nie”, nie mówiąc ani słowa. Czy noszenie biżuterii jest niebezpieczne? Co może oznaczać krój liter? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas lekcji muzealnej dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pretekstem do tych rozważań jest 150 rocznica  powstania styczniowego. Kontakt: Elżbieta Dębowska, tel. 32-271-56-89 wewn. 30

TVZabrze

Biżuteria to element ozdabiający strój lub ciało człowieka. Noszono ją od czasów prehistorycznych. Z czasem noszenie ozdób zyskiwało różnorodne konotacje. Niektóre ozdoby pełniły rolę amuletów zapewniających powodzenie, zdrowie czy odpędzając złe duchy. Biżuteria czasem oznaczała przynależność do pewnych wspólnot społecznych, religijnych czy politycznych. Na przestrzeni dziejów stała się także odzwierciedleniem statusu materialnego i społecznego. Wyrabiana była z najdroższych kruszców, ozdabiana kamieniami szlachetnymi, a przy jej tworzeniu używano szlachetnych technik złotniczych. W czasach nowożytnych biżuteria stawała się także manifestacją uczuć. Po śmierci bliskiej osoby noszono medaliony z wizerunkami zmarłego czy z kosmykiem włosów. W XVIII wieku biżuteria stała się także manifestacją postawy patriotycznej. Noszenie pewnego rodzaju ozdób identyfikowało poglądy. Zazwyczaj ozdoby tego rodzaju noszone były w momentach przełomowych. W XVII-wiecznej Anglii za czasów Karola I, czy w okresie wojen napoleońskich: w Prusach i we Francji jednocześnie.

Na terenach polskich i w ścisłym związku z naszą historią biżuteria patriotyczna pojawiła się w drugiej połowie XVIII wieku i związana była z czasami konfederacji barskiej i Sejmu Czteroletniego. Prawdziwa moda na tego rodzaju biżuterię daje się zauważyć na terenach polskich w latach 1861-1863 i związana była ściśle z powstaniem styczniowym. Czasem biżuteria patriotyczna wprost zaopatrzona jest w inskrypcję identyfikującą związek z danym wydarzeniem. Niekiedy jednak, zwłaszcza w czasach represji, kiedy taka manifestacja jest niemożliwa, w tego rodzaju ozdobach sięga się do symboli uniwersalnych i archetypicznych związanych z cierpieniem, wiarą, nadzieją.
                                                

Polska biżuteria patriotyczna odwołuje także się do symboli religijnych. Stąd pojawiają się takie elementy jak kotwica, korona cierniowa, serce, krzyż. Czasem sam materiał niesie symboliczne skojarzenia, jak w przypadku użycia drewna z drzew rosnących w Olszynce Grochowskiej, czarnych kamieni szlachetnych i czarnej emalii odwołującej się do symboliki koloru.

W biżuterię tego rodzaju często ozdabiano wizerunkami bohaterów narodowych. Najpopularniejszymi z nich byli Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski.

Stopniowo w biżuterii patriotycznej coraz mniejszą rolę odgrywa wartość materialna, taka jak kruszec czy kamienie szlachetne. Najważniejszy staje się „komunikat”, jakiego biżuteria tego rodzaju jest nośnikiem. W okresach niewoli Polski i Polaków – czasach rozbiorów czy w okresie po drugiej wojnie światowej aż do „rewolucji solidarnościowej” - chętnie sięgano w biżuterii patriotycznej do symboli z czasów świetności państwa polskiego. Ulubionym motywem był orzeł w koronie.

Za specyficzny rodzaj polskiej biżuterii patriotycznej końca XX wieku trzeba uznać także powszechnie noszone plastikowe znaczki „Solidarności”, czy też te z „Matką Boską Częstochowską”, nawiązujące do znaczka noszonego przez Lecha Wałęsę. Samo użycie liternictwa – zwanego „solidarycą”, której autorem był Jerzy Janiszewski – było w latach osiemdziesiątych manifestacją przekonań politycznych i świadczyło o patriotyzmie  

Najbardziej „wyszukanym” rodzajem biżuterii patriotycznej tamtego czasu były oporniki – noszone przez tych, którzy nie zgadzali się na sytuację polityczną w Polsce, nie zgadzali się na stan wojenny i manifestowali poparcie dla zdelegalizowanej „Solidarności”. Poprzez semantyczne odniesienie, przedmiot użytkowy, jakim jest rezystor – opornik elektryczny, nabrał znaczenia symbolicznego w duchu dadaistycznych „objet trouvé”/przedmiotu znalezionego/.

Jak widzicie ewolucja biżuterii patriotycznej od jej początków do końca XX wieku była dość spektakularna. Teraz pora na wasze pomysły i na wasze projekty.

Elżbieta DębowskaLiczba gości na stronie: 5540257
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle