Kroniki Miasta Zabrza Wydanie 1/18/2009

Zabrze 2009

format 23,4 x 16,4 cm

okładka: miękka, kartonowa, barwna, stron 264, ilustracje czarno-białe

cena 10 zł. (nakład wyczerpany)

ISBN 978-83-88427-85-5

Pierwszy tom rocznika "Kroniki Miasta Zabrza" ukazał się w 1967 roku. Pierwszych trzynaście tomów zostało wydanych wspólnie przez Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz Towarzystwo Miłośników Zabrza. Ostatnie cztery tomy TMZ wydało samodzielnie. Najnowsze, osiemnaste wydanie Kronik, wraz z podtytułem Rocznik Muzeum Miejskiego w Zabrzu właśnie ukazało się na rynku wydawniczym z nr 1(18), a Muzeum jest jego jedynym wydawcą. Zawartość, wznowionego po szesnastu latach, rocznika stanowią różnorodne artykuły, dotyczące historii Zabrza, a także materiały o charakterze katalogowym, ukazujące część zbiorów Muzeum Miejskiego oraz oddziału gliwickiego Archiwum Państwowego w Katowicach.

W numerze:

Małgorzata Mańka-Szulik
Piotr Hnatyszyn

Małgorzata Mańka-Szulik
Strategia rozwoju miasta

Zbigniew Gołasz
Zabrze 1945 - rok pierwszy na podstawie sprawozdań prezydenta Pawła Dubiela

Sebastian Rosenbaum
Verband Deutscher Katholiken in Polen w gminach Kończyce, Makoszowy i Pawłów (1927-1939)

Tomasz Wagner
Kościół św. Kamila de Lellis w Zabrzu

Przemysław Nadolski