SZKOŁY ŚREDNIE

HISTORIA - LICEA  I SZKOŁY ŚREDNIE               

 ZABRZE MIASTEM GRANICZNYM
W wyniku podziału Górnego Śląska po pierwszej wojnie światowej, Zabrze (Hindenburg) pozostało w państwie niemieckim. Na części odcinków granice miasta pokrywały się z granicą państwową. Na terenie Zabrza można ją było przekraczać w siedmiu miejscach. Ułatwieniem w życiu gospodarczym i codziennym podzielonego obszaru była Konwencja Górnośląska obowiązująca w latach 1922-1937.  Lekcja prowadzona w formie prezentacji multimedialnej wzbogaconej o rozszerzony komentarz osoby prowadzącej.
Prowadzący zajęcia: Piotr Hnatyszyn

KRÓTKA HISTORIA ZABRZA
Pokaz multimedialny przedstawia historię Zabrza w pigułce – powstanie miejscowości wchodzących obecnie w jego skład, zmiany administracyjne (powiat, prawa miejskie, przyłączanie kolejnych dzielnic, zmiany przynależności państwowej); rozwój przemysłu; kwestie wyznaniowe (wielokulturowość).
Prowadzący zajęcia: Piotr Hnatyszyn

PLEBISCYT I POWSTANIA ŚLĄSKIE
Pokaz multimedialny przedstawia przyczyny powstań śląskich, postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Górnego Śląska, propagandę plebiscytową, podział obszaru plebiscytowego po trzecim powstaniu i jego konsekwencje dla Zabrza.
Prowadzący zajęcia: Piotr Hnatyszyn

ZANDKA JAKO PRZYKŁAD OSIEDLA PATRONACKIEGO
Jedną z atrakcji turystycznych Górnego Śląska jest duża liczba zachowanych na tym terenie osiedli patronackich. Również w Zabrzu zachowało się ich kilka. Najbardziej znane z nich to osiedle Borsiga, kolonia Ballestrema i osiedle patronackie spółki akcyjnej „Huta Donnersmarck”. Wybudowano je w latach 1903-1922. Można w nim wyraźnie wydzielić część urzędniczą zlokalizowaną przy ulicach P. Stalmacha i Krakusa oraz część robotniczą z domami wybudowanymi przy ulicach Krakusa, Cmentarnej, ks. N. Bończyka i Siedleckiego. Na osiedlu tym znajduje się ponadto „dom stalowy”, a także cmentarze ewangelicki i żydowski..
Prowadzący zajęcia: Piotr Hnatyszyn

BLOK LEKCJI O HISTORII SPORTU

 O SUKCESACH MISTRZA
Opowieści o reprezentowaniu Polski przez Górnik Zabrze  na arenie międzynarodowej. Przypomnienie sukcesów, meczów i przygód za granicą 14-krotnego Mistrza Polski.
Prowadzący: Arkadiusz Stefańczyk, Dariusz Czernik

 POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ. SPORTOWCY, KTÓRZY ROZSŁAWILI ZABRZE 
kariery największych sportowych sław, związanych z naszym miastem.
Prowadzący: Arkadiusz Stefańczyk, Dariusz Czernik

 DLACZEGO BIAŁO-NIEBIESKO-CZERWONI?

– herby i barwy legendarnych klubów piłkarskich. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli poznać symbolikę najsłynniejszych klubów oraz poznać związki barw klubowych z miastami i państwami.
Prowadzący: Arkadiusz Stefańczyk, Dariusz Czernik CENNIK:
Lekcja muzealna:     2 zł od osoby
Prowadzenie lekcji:  10 zł od grupy

Lekcje odbywają się w Galerii Café Silesia, Zabrze ul. 3 Maja 6.
Rezerwacji zajęć należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem,
pod nr. tel. 32 777 05 01

 

 

 Liczba gości na stronie: 6145929
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle