Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka "Krzemień, węgiel, sól - kształty ukryte"

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
"Krzemień, węgiel, sól - kształty ukryte"

14-03-2008 do 08-06-2008

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wspólnie z Muzeum Miejskim w Zabrzu prezentuje w Zamku Żupnym w Wieliczce w dniach 14.03 - 8.06. 2008 r. wystawę poświęconą trzem górniczo wydobywanym kopalinom. Krzemień, węgiel, sól - skały niezbędne w rozwoju ludzkiej cywilizacji pokazują dzisiaj swoje kształty ukryte. Zastane, lub ręką artysty wydobyte, odkrywają swoją zaskakującą urodę, przenoszą w świat emocji i estetyki. Obok niecodziennych fotografii pozostałości neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach prezentowane są prehistoryczne narzędzia, oryginalne konkrecje krzemienne, dostrzeżone w nich "rzeźby zastane" i współczesna biżuteria autorstwa Cezarego Łutowicza. Fascynacja urodą krzemienia dominuje w oryginalnych pracach Dariusza Siemońskiego, ręcznie szlifowanych, oprawianych w srebro wisiorach, broszach i bibelotach o niepowtarzalnym rysunku. Inny charakter ma skromnie prezentowany zbiór krzemieni Jana Chałupczaka. O węglu opowiadają liczące ponad 100 lat, najstarsze zdjęcia podziemnych wyrobisk (autorstwa M.Steckla) i drobne precjoza, wyroby galanteryjne i rzeźba, wykonywana przez uzdolnionych górników, a kolekcjonowane przez Muzeum Miejskie w Zabrzu. Sól to nie tylko naturalna uroda podziemnych przestrzeni uchwycona we współczesnych fotografiach A.Grzybowskiego, malownicze bryły i kryształy, ale także rzeźby solne (m.in. Stanisława Anioła, Józefa Kowalczyka, Mirosława Malacy) przedstawiające górników przy pracy, ich święte patronki, duchy kopalni i twarze, dostrzeżone w układzie solnych kryształów czy kształcie odspojonej bryły. Wilgotne powietrze sprawia, że solne rzeźby topnieją, a ich rysunek z czasem mocno się zaciera. Są kształtem wydobytym na chwilę i oddanym przyrodzie.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Muzeum Archeologicznego w Krakowie