Niezwykła wystawa: Piłkarze Górnika Zabrze na mundialach

Niezwykła wystawa: Piłkarze Górnika Zabrze na mundialach. Wystawa w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Rafał Musioł

14 czerwca 2018Aktualizacja:14 czerwca 2018 15:53

W Muzeum Miejskim w Zabrzu przygotowano wystawę przypominającą piłkarzy Górnika Zabrze na mundialach. Wystawa przypomina też uczestników mistrzostw świata,

©Arkadiusz Gola

Rafał Kurzawa jest dwunastym piłkarzem Górnika, który ma szanse wystąpić na mistrzostwach świata. W Muzeum Miejskim w Zabrzu przygotowano wystawę przypominającą jego poprzedników. Jerzy Gorgoń, Henryk Wieczorek, Andrzej Fischer, Andrzej Szarmach, Tadeusz Dolny, Waldemar Matysik, Andrzej Pałasz, Józef Wandzik, Ryszard Komornicki, Jan Urban, Andrzej Zgutczyński i Rafał Kurzawa. Wszystkich tych piłkarzy łączy jedno - jako zawodnicy Górnika Zabrze wzięli udział w mistrzostwach świata, chociaż nie wszystkim dane było wystąpić na mundialowych boiskach.

Wystawa zorganizowana w Muzeum Miejskim w Zabrzu przypomina też uczestników mistrzostw świata, którzy urodzili się w tym mieście lub grali w Górniku. Na przykład Fritza Labanda, który w 1954 roku został mistrzem świata w barwach Niemiec.

Na wystawie zgromadzono wiele niezwykłych pamiątek.

- Tuż przed wernisażem dostaliśmy jeszcze paczkę z Niemiec. Andrzej Pałasz przysłał nam koszulkę, w której dostał medal za trzecie miejsce w mundialu 1982 - opowiada Dariusz Czernik, kurator wystawy. - Także Rafał Kurzawa obiecał nam podobny prezent po zakończeniu turnieju w Rosji.

Można zobaczyć także inne koszulki, buty, bilety, medale i zdjęcia. Także nietypowe - Jerzy Gorgoń przekazał swoje fotografie z dzieciństwa.

- Pokazujemy również koszulki, które piłkarze dostawali w wymianach po meczach. Nie wszystkie są zidentyfikowane, na przykład trykot francuski jest tak wypłowiały, że nie sposób ustalić jego pierwotnego właściciela - dodaje Czernik.