Obrazy Normana Leto w Zabrzu

Łukasz Karkoszka
27 kwietnia 2018 | 04:03
Norman Leto odbiera Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne.1 ZDJĘCIE

Norman Leto odbiera Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Obrazy Normana Leto, tegorocznego laureata "Paszportu Polityki" w kategorii sztuk wizualnych, oglądać można w Zabrzu.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Artysta tworzy na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii oraz nauk ścisłych. Jego prace to najczęściej portrety bliskich lub nawiązania do emocjonalnych przeżyć. Często maluje na podstawie fotografii, natury czy kadru wideo, odwołując się do XIX-wiecznych kategorii artystycznych.

Z kolei do do 30 czerwca kawiarnia Morcinka 3a w Katowicach prezentuje zdjęcia lotnicze ukazujące polskie wybrzeże z nowej perspektywy zobaczyć można na wystawie „Bałtyk”. Publikowane były dotychczas jedynie w formie cyfrowej. Autorami prac są Wojciech Radwański i Agata Logiewa. Artyści mieszkają na Śląsku, ale nie wyobrażają sobie życia bez częstych wypadów nad polskie morze. Ich zdjęcia to wyjątkowe spojrzenie na nadmorskie miejscowości takie jak Kuźnica, Chałupy, Hel, jak i na charakterystyczne obiekty polskiego wybrzeża, np. Stocznię Gdańską.

Zaś do 10 czerwca Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza do onirycznej podróży pełnej baśniowych scen i psychodelicznych postaci zaprasza Karol Wieczorek. Na wystawie „Cienie” oglądać można prace artysty, łączące elementy hiperrealizmu, groteski, karykatury i ekspresjonizmu. Twórca od kilkudziesięciu lat tworzy obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i instalacje. Pochodzi z Bytomia. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który ukończył w 1972 r. z wyróżnieniem i medalem. Jego twórczość w opinii krytyków jest wyjątkowa i nie do podrobienia.