Pamięć i walka o Niepodległą

„Pamięć i walka o Niepodległą” – wyjątkowa wystawa Cafe Silesia

Wystawę będzie można obejrzeć w Cafe Silesia (ul 3 Maja 6) już od 7 listopada.

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei na odzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie „Pamięć i walka o Niepodległą” pokazane zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna). Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500. rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę. Muzeum Miejskie w Zabrzu, Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6.