PIENIĄDZ ZASTĘPCZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU 1914-1924

Wystawa "Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924" prezentowana będzie w Galerii Café Silesia od 7 lutego do 26 marca 2017 roku. Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu będzie prezentacją zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Górnym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.

Banknot 1

Banknot 2

Poszukiwane przez kolekcjonerów i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze górnośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źródło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w których z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. Stąd właśnie ich nazwa - "Notgeld" czyli "pieniądz w razie potrzeby". Przedłużająca się wojna i początki kryzysu sprawiły jednak, że coraz częściej tego typu produkty zastępowały pieniądz tradycyjny. Powojenny kryzys, szalejąca inflacja i plebiscyt sprawiły, że w niektórych miejscowościach pieniądze tymczasowe po prostu wyparły pieniądz tradycyjny. Sytuację tą udało się opanować dopiero około 1924 roku.

notgeld

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Górnego Śląska. Będzie można zobaczyć zarówno numizmaty w formie żetonów i monet, jak i różnego rodzaju bony i banknoty. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, które wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.

NOT GELD

Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytków czy też ... reklamy. Mnogość ich form, formatów i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historyków i przede wszystkim kolekcjonerów.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 lutego, o godzinie 17:00.