Roman Starak. Mistrz czerni i bieli

"Roman Starak. Mistrz czerni i bieli" to tytuł wystawy celebrującej podwójny jubileusz artysty: 60- lecie pracy twórczej i 80 urodziny. Mistrzem prezentowanej ekspozycji jest profesor Roman Starak, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; od 1958 r. wykładowca tejże uczelni, następnie również Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a obecnie profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Uprawia grafikę warsztatową, spośród technik graficznych ukochał sobie technikę druku wypukłego - jak mówi sam artysta "…w mojej twórczości najbardziej odpowiada mi technika druku wypukłego - jest to odwrotna odwrotność rysunku na papierze, bo w materiale, którym jest linoleum, drewno lub gips, wycina się te miejsca, które pozostaną potem na papierze białe.


Roman Starak, Bloki VI, 1970, linoryt, 52 x 68 cm

Wypracowałem sobie własną, rozpoznawalną wizję świata. Myślę, że podświadomie dopracowałem się swojego stylu". Słowa te oddają cały charakter twórczości artysty bo właśnie w grafice, a zwłaszcza w technice linorytu, osiągnął najciekawsze rezultaty i mistrzowski styl. Dominującym tematem prac jest przemysłowy pejzaż Górnego Śląska, z blokowiskami, konstrukcjami przemysłowymi, kominami i hałdami kopalń, sprowadzonymi do uporządkowanych form pionów i poziomów poprzecinanych płaszczyznami, które stają się zgeometryzowanym i zindustrializowanym światem.


Roman Starak, Pejzaż miejski, 1997, linoryt, 50 x 58 cm

Uproszczoną wizję śląskiego krajobrazu, artysta wyraża jedynie czernią i bielą -kolorami stanowiącymi jeden ton przez co staje się symbolem oddającym kolor "Czarnego Śląska", podkreśla surowość i realizm śląskiego pejzażu, i tak można odczytać prace artysty, które poprzez zawiłość form wydają się abstrakcyjne, ale schemat geometrycznego porządku linii i płaszczyzn sprowadza je do realistycznego spojrzenia samego artysty, który jest szczególnie wrażliwy na piękno śląskiego pejzażu.


Roman Starak, Studium pejzażu IV, 1998, linoryt, 49 x 63 cm

Ekspozycja zawiera, wcześnie powstałe rysunki (1950-1956) nigdzie wcześniej nie prezentowane oraz grafiki powstałe w technice linorytu. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. 3-Maja 6, wystawa czynna będzie do 10.05.2009 r.
Liczba gości na stronie: 6145930
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle