Sacrum w przestrzeni miasta - konferencja naukowa

Muzeum zaprasza na wykłady

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

Wpisany przez Jakub Lazar,   poniedziałek, 15 października 2018 11:19

KONFERENCJA. „Sacrum w przestrzeni miasta” – to tytuł IX Konferencji Naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu, która rozpocznie się w naszym mieście 23 października. Wśród prelegentów znajdą się reprezentacji takich uczelni wyższych i instytucji jak m.in.: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Kuria Diecezjalna w Gliwicach czy Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Konferencję zainaugurują wystąpienia: prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. dr. hab. Krystiana Kałuży - wicedziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, Elżbiety Dębowskiej - dyrektora Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz ks. Arkadiusza Kinela - proboszcza parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Na program pierwszego dnia Konferencji złożą się trzy części: "Parafia w przestrzeni industrialnej (historia)", "Parafia w przestrzeni postindustrialnej (misja" oraz msza św. oraz nowenna ku czci NBNP w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Miejsce obrad: Restauracja "Pod Kasztanami". Początek - godz. 13.30.

W drugim dniu Konferencji organizatorzy zapraszają do Galerii "Café Silesia" Muzeum Miejskiego w Zabrzu mieszczącej się przy ul. 3 Maja 6. W pierwszej części obrad prelegenci skupią się na temacie "Kościoły i związki wyznaniowe w Zabrzu - przeszłość"; w drugiej na temacie "Kościoły i związki wyznaniowe w Zabrzu - stan dzisiejszy"; a w trzeciej na temacie "Zabrzańskie sacrum w wymiarze kulturowym".

Muzeum zaprasza na wykłady Email