SPOTKANIE Z JANUSZEM NIEMCZUKIEM – FINISAŻ WYSTAWY

Janusz Niemczuk, znawca i pasjonat historii Kanału Gliwickiego wygłosi wykład „Rola Kanału Gliwickiego w rozwoju przemysłu na Śląsku”.

Spotkanie odbędzie się w ramach finisażu wystawy „Tęsknoty Górnoślązaków za morzem” i połączone będzie z kuratorskim oprowadzaniem po ekspozycji.
Zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku kanał żeglowny łączący Górny Śląsk z morzem i Europą jest dziś zapomniany, a jego rola w rozwoju przemysłu i miast na Górnym Śląsku mało znana i rzadko wspominana. Janusz Niemczuk w swym wykładzie opowie m.in. o początkach budowy kanału, jako taniej i sprawnej drodze zbytu towarów. Poruszy również takie zagadnienia, jak: fracht – od czasu powstania do zakończenia działalności czy Gliwice – port w centrum miasta. Nie zabraknie również akcentów zabrzańskich dotyczących Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i reliktów starego kanału (śluzy) – jako wartości historycznej i atrakcji turystycznej.

Początek spotkania - godz. 17.00. Wstęp wolny. Z A P R A S Z A M Y!

Nabrzeże załadunkowe huty

Wykład uzupełniony będzie prezentacją zdjęć archiwalnych i współczesnych ze zbiorów autora. Wstęp wolny.