Eksponat sierpnia 2014

Talerz pamiątkowy MZ-3822/K

W 2012 roku do zbiorów Działu Kultury Muzeum Miejskiego w Zabrzu trafił talerz pamiątkowy z motywami świątecznymi – bożonarodzeniowymi. Talerz jest płaski, porcelanowy, szkliwiony o średnicy 25 cm. Kołnierz talerza zwykły, zdobiony dwoma ażurowymi uchwytami w kształcie nerki, obwiedzionymi złotymi paskami. W lustrze talerza umieszczono barwną kalkomanię przedstawiającą św. Mikołaja z dwójką dzieci. Z lewej strony ilustracji widoczny jest worek z prezentami, z prawej – konik na biegunach, a za postaciami – stół, na którym stoi choinka. Poniżej umieszczono wykonany złotymi literami napis ujęty w trzy złote gwiazdki: „Fröhliche Weihnachten wünschen Schirmer & Malinowski Hindenburg Zaborze” (Wesołego Bożego Narodzenia życzą Schirmer i Malinowski Zabrze-Zaborze). Talerz został wyprodukowany w Wałbrzychu w wytwórni „C.T. Altwasser” już po włączeniu Zaborza do Zabrza (1927).

talerz pamiątkowy

Firma, która życzyła wesołego Bożego Narodzenia, w dostępnych nam źródłach pojawiła się jak dotąd tylko jeden raz, w książce adresowej przemysłu i handlu Prowincji Górnośląskiej z 1930 roku. Wspólnikami w spółce jawnej „Schirmer & Malinowski” byli panna Elisabeth Schirmer i Leo Malinowski. W ich sklepie, mieszczącym się przy Brojastr. 28 (ul. ks. J. Lompy), można było kupić sprzęty domowe i kuchenne, towary galanteryjne, skórzane oraz zabawki. O ile E. Schirmer w innych źródłach się nie pojawia, to kupiec Malinowski już w 1924 roku mieszkał przy Brojastr. 28. Z kolei w 1929 i 1938 roku mieszkał w Zaborzu przy Bergmannspfad 5 (ul. Górnicza). Po obu tych miejscach nie ma już obecnie żadnego śladu.

Piotr Hnatyszyn