Eksponat listopada 2013

Torba papierowa MZ 3287/K i uchwyt do paczek MZ2914/K

1 września 1871 roku kupiec żydowski Salomon Heilborn otworzył przy obecnej ul. Wolności 293 (Kronprinzenstr. 129) sklep wielobranżowy oferujący garderobę damską i męską, wyroby rękodzielnicze, płócienne, wełniane, a także towary kolonialne.

pocztówka

S. Heilborn urodził się 26 grudnia 1846 roku w Borkach Wielkich w powiecie oleśnieńskim, jego rodzicami byli: kupiec Alexander Heilborn i Rachel Süßmann. Ożenił się z Marie Richter, urodzoną 13 lutego 1852 roku w Strzelcach Opolskich, z którą doczekał się pięciorga dzieci. Salomon Heilborn zmarł 16 marca 1888 roku w Małym Zabrzu w wieku 41 lat. Po jego śmierci, firmę „S. Heilborm Warengeschäft” prowadziła Marie Heilborn. Najstarsze z dzieci Heilbornów, córka Bertha, urodziła się 17 maja 1876 roku w Małym Zabrzu. Na początku 1902 roku wyszła za mąż za Adolfa Richtera, urodzonego 6 marca 1866 roku w Strzelcach Opolskich (jego rodzicami byli: księgowy Isaak Richter i Cäcilie Spitzer). Adolf Richter został wspólnikiem swojej teściowej i z czasem objął kierownictwo firmy. Po jego śmierci (zmarł 17 października 1926 roku), prowadzenie firmy spadło na Berthę Richter. Po dojściu do władzy w Niemczech Hitlera, wiele sklepów i firm żydowskich zaczęli przejmować Niemcy-aryjczycy. Tak stało się również ze sklepem Salomona Heilborna. W 1938 roku występował on już pod nazwą „Rebenstorf & Co., vormals S. Heilborn”. Marie Heilborn i Bertha Richter uniknęły „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Marie zmarła 22 maja 1939 roku w Zabrzu w wieku 87 lat, jej córka – 23 marca 1940 roku w Zabrzu w wieku 64 lat.

torba

Zanim wymyślono „nylonbojtel”, głównym materiałem pakunkowym był papier. Dziesięć lat temu do zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu trafiła duża papierowa torba służąca do pakowania towarów w sklepie S. Heilborna. Torba o wymiarach 71 x 59 cm ma napis reklamowy wydrukowany na jednej stronie – sklep oferował modne towary (nowości), konfekcję damską, bieliznę męską i damską.

uchwyt

Oczywiście, nie wszystkie towary wkładano do toreb, niektóre pakowano w papier, a tak powstałe paczki przewiązywane były sznurkiem. Ażeby sznurek nie wpijał się w ręce osoby niosącej pakunek, wymyślono specjalne uchwyty wykonane z wywiniętego drutu umieszczonego w drewnianej osłonce-rączce. Muzeum Miejskie w Zabrzu ma w swojej kolekcji pięć takich uchwytów, a jeden z nich służył klientom sklepu S. Heilborna. Na przeciwległych ściankach rączki wydrukowano nazwę firmy wraz z hasłem „Niezawodny od 1871 [roku]”. Uchwyt trafił do zbiorów muzeum w 1996 roku.

Piotr Hnatyszyn