WŁADYSŁAW LUCIŃSKI. MALARSTWO I GRAFIKA

Wystawę można zwiedzać od 27 czerwca do 31 października  2020 r.

Jego prac nie można pomylić z żadnym innym artystą. Malarstwo Władysława Lucińskiego ma niepowtarzalną duchową atmosferę wypływającą z jego moralizatorskiej postawy wobec życia, oceniania świata, piętnowania jego niedoskonałości i ułomności. Pomimo dekoracyjności i bogactwa barw, w jego obrazach często wyczuwalny jest dramatyzm i katastroficzny klimat. Wachlarz tematów malarskich Lucińskiego jest bardzo szeroki, malował tematy patriotyczne, pejzaże, zwierzęta (cykle: koty, kogut, pawie), wizerunki świętych oraz poruszające swą wymową sceny rozgrywające się w krajobrazie przemysłowym Górnego Śląska. Znakiem charakterystycznym obrazów Lucińskiego jest bezosobowy, pozbawiony twarzy i cech szczególnych tłum małych, niewidocznych na pierwszy rzut oka, postaci („ludzików”), kłębiących się niczym mrówki w mrowisku.

Luciński to artysta wszechstronny. Stosował różnorodne techniki artystyczne: temperę, akwarelę, malarstwo olejne. Wykonywał rzeźby w drewnie. Tworzył także grafiki, głównie linoryty, a wśród nich ekslibrisy. Stosował różnorodne podobrazia, jego wizje malarskie powstawały między innymi na płótnie, dykcie, kartonie, szkle, na zużytych i podniszczonych naczyniach.

Malarstwo Lucińskiego zaliczane jest do sztuki wizjonerów. Wprawdzie artysta nie zrywa całkowicie związku z realnością przedstawień, ale skłania się w stronę wypowiedzi utrzymanych w nurcie metaforycznym (głównie wizjonersko-metaforycznym). Swymi obrazami opowiada o duchu miejsca, w którym żyje, docierając do wnętrza górnośląskiej ziemi oraz świata wewnętrznego ludzi, z którymi żyje na co dzień.

W ciągu ponad 40 lat aktywności twórczej stworzył około 800 obrazów i 300 grafik. Jego prace znajdują się w zbiorach kilkunastu placówek muzealnych, jak i w kolekcjach prywatnych. Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z trzech największych (45 pozycji) muzealnych kolekcji prac tego artysty.

Prace Lucińskiego prezentowane były na ponad 20 wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień uzyskanych na najbardziej prestiżowych konkursach dotyczących twórczości nieprofesjonalnej. W tym Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. W. Luciński brał również udział w konkursach organizowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu („Życie Regionu” 1975, „Mój Śląsk” 1977, „Z naszych robotniczych tradycji” 1982, „Śladami śląskiej baśni i legendy” 1984).

Prezentowana wystawa powstała w oparciu o zbiory własne Muzeum Miejskiego w Zabrzu.Liczba gości na stronie: 6427991
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle