„Kilka godzin przed wernisażem przyszła z Niemiec paczka od Andrzeja Pałasza, a w niej m.in. koszulka, w której Polacy zdobyli brązowy medal w 1982 roku w Hiszpanii” – wyliczał podczas otwarcia kurator wystawy Dariusz Czernik.

Przypomniał, że Rafał Kurzawa, który poleciał z kadra do Rosji, jest 12 piłkarzem, który z Górnika trafił na finały MŚ.

„Czekaliśmy na taki moment 32 lata. Mamy oczywiście jego koszulkę, tę z Rosji też obiecał nam zostawić" - dodał.

Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski podkreślił, że w mieście powstanie muzeum sportu.

„To tylko drobna część skarbów, jakie udało się zgromadzić. Cieszymy się, że tak wielu sportowców dzieli się z nami swoimi pamiątkami. Chcemy stworzyć fantastyczne, najlepsze w Polsce muzeum sportu, ale do tego potrzebny jest tzw. wsad” – dodał Lewandowski.

W trakcie wernisażu przypomniano, że w Zabrzu urodził się Fritz Laband, który w 1954 roku został mistrzem świata z reprezentacją Niemiec. W 1974 roku w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach, a osiem lat później po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz.

Ciekawa wystawa

SPORT

Z okazji mistrzostw świata ciekawą wystawę przygotowało Muzeum Miejskie w Zabrzu.

Od dzisiaj można tam oglądać ekspozycję: „Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej”. Dedykowana jest ona zabrzanom, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej na świecie. Medale, dresy, buty, proporczyki, koszulki…

To wszystko będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej kilkunastu piłkarzom związanym z Górnikiem bądź urodzonym w Zabrzu. Na ekspozycję zaprasza Cafe Silesia, która mieści się w Zabrzu, przy ulicy 3-go Maja 6.