Eksponat maja 2021 r.

Wybierz z archiwum:

Erwin Sówka, Narodziny uczuć, 1971, olej na płótnie, wym. 95,5 cm x 138 cm, nr inw. MZ/PN/2149

Autorem obrazu „Narodziny uczuć” jest Erwin Sówka, urodzony 18 czerwca 1936 r. w Giszowcu (dzielnicy Katowic), zmarł 21 stycznia 2021 r. Był artystą nieprofesjonalnym, ostatnim twórcą z tzw. Grupy Janowskiej, skupiającej śląskich malarzy prymitywistów. W wieku 16 lat, podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”, zlokalizowanej w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Trzy lata później wstąpił do amatorskiego koła plastycznego i od tego czasu, pogłębiał swoje zainteresowania sztuką i malarstwem. Zaprzyjaźnił się z Teofilem Ociepką i Bronisławem Krawczukiem również artystami samorodnymi. Gdy z „Grupy Janowskiej”, odchodził Teofil Ociepka, wyznaczył na swojego następcę właśnie Erwina Sówkę, jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci.

W 1986 roku artysta przeszedł na emeryturę. Niedługo później, malarstwo członków „Grupy Janowskiej”, zaczęło budzić coraz większe zainteresowanie wśród kolekcjonerów. W tym samym czasie w Katowicach, została zorganizowana pierwsza indywidualna wystawa Erwina Sówki, po której krytycy obwołali artystę mianem jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców naiwnych. Sztuka Erwina Sówki, zyskała również światowy rozgłos. Jego prace, były pokazywane na wystawach m. in. we Francji, Włoszech i Chorwacji. W 2005 roku Adam Sikora, nakręcił film dokumentalny o twórczości malarza pt. „Sówka Erwin”. Jego historia, została również zawarta w pełnometrażowym filmie Lecha Majewskiego „Angelus” w 2001 roku, który opowiada o malarzach „Grupy Janowskiej”.

Artysta za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, został kilkakrotnie nagrodzony, otrzymał m. in. cegłę Janoscha (2012 r,), Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2013 r.) oraz Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.). Prace Erwina Sówki, znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie oraz w zbiorach licznych instytucji kultury m. in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie,Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Muzeum Miejskim w Zabrzu.


Artysta najczęściej malował nagie kobiety o pełnych kształtach, będące wcieleniem ideału piękna kobiecego w rozumieniu artysty. Prezentowany obraz „Narodziny uczuć”, wpisuje się w ulubioną tematykę artysty. Obraz ma kształt, horyzontalnego prostokąta o charakterze wizjonersko-symbolicznym. Przedstawia trzy postaci kobiece w akcie. Pierwsza postać jest ujęta od tyłu, środkowa na wprost a trzecia postać w ujęciu ¾. Kobiety mają mocno zbudowane sylwetki i stoją pośród wulkanicznego krajobrazu z tajemniczymi rekwizytami. W tle rozpościera się pasmo liliowych wzgórz, rozjaśnionych kosmicznym światłem. Pierwsza postać ma łydki oplecione opaskami w tonacji żółto-brązowej, przepasana jest liliowym paskiem, na jej lewym przedramieniu powiewa chusta w szarej tonacji a w dłoni trzyma klepsydrę. Środkowa postać bogini, uchwycona jest w momencie, jakby wyłaniała się z ciała Androgyne. Trzecia postać ma zawieszoną wokół szyi białą pelerynę, w lewej dłoni trzyma strzałę ze świetlistym grotem a na nogach ma amarantowe buty, sięgające do połowy łydki. Obraz ma bardzo ciekawą kolorystykę. Ciemna zieleń i brąz dolnej partii kompozycji, kontrastuje z ciepłą barwą ciał i błękitem przestworzy, co podkreśla w obrazie symbolikę ukrytą w wizjonerskim przebogatym przekazie artysty, który jest fantastyczną wizją o wielkiej plastycznej urodzie, nasycony niejasną symboliką, zdającą się powstawać dzięki jakimś tajemniczym przeżyciom mistycznym. Rzeczywistość tu wyobrażona, przedstawiona jest jako znacząca i święta, poprzez znaki i symbole, które znajdują odbicie w świecie duchowym artysty.

Iwona WróblewskaLiczba gości na stronie: 7130596
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle