Idź i patrz. Norman Leto

Norman Leto (właśc. Łukasz Banach) polski artysta wizualny, filmowiec oraz pisarz. Urodził się 23 sierpnia 1980 roku w Bochni. Mieszka i pracuje w Warszawie.

LETO

Jego twórczość stanowią obrazy, fotografie, prace wideo, obiekty i instalacje zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i wirtualnej; autor filmów w technice trójwymiarowej animacji. Tworzy na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii oraz nauk ścisłych. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Jego obrazy to najczęściej portrety bliskich lub przedstawiające okoliczności angażujące go emocjonalnie. Często maluje na podstawie fotografii, natury czy kadru wideo, odwołując się do  XIX-wiecznych kategorii artystycznych. Swobodnie wykorzystuje konwencje malarskie, nie obawia się zapożyczeń i nie ulega modom.

We wczesnym etapie twórczości współpracował m.in. ze Zdzisławem Beksińskim i reżyserem teatralnym Krystianem Lupą, dla którego przygotował sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu Factory 2, opowiadającego o słynnej fabryce Andy'ego Warhola. 
Obecnie Norman Leto postrzegany jest przez krytyków sztuki jako jeden z najbardziej oryginalnych i interesujących artystów młodego pokolenia. W czerwcu 2017 Leto pojawił się w wideoklipie „I promise” słynnej brytyjskiej grupy Radiohead.
Za swój pełnometrażowy film „Photon” otrzymał  Paszport Polityki 2017 w kategorii Sztuki wizualne.
W Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia zaprezentowane zostaną jego prace malarskie.

Liczba gości na stronie: 7154870
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle