Kalendarium wydarzeń

 6
Październik
2018
Ostatni tegoroczny rajd organizowany przez Muzeum Miejskie w Zabrzu i Zabrzańską Masę Krytyczną jest swego rodzaju drugą częścią rajdu, który odbył się w czerwcu tego roku. Wtedy pokazywaliśmy wody Zabrza położone na północ od Bytomki.
1
Październik
2018
Wystawa prezentuje dziesięcioletni dorobek muzealnej Galerii Café Silesia w Zabrzu. Można zobaczyć na niej plakaty i materiały promocyjne autorstwa znakomitych śląskich grafików, które towarzyszyły naszym ekspozycjom muzealnym w latach 2008-2018. Podziwiać można plakaty, takich artystów jak profesor Roman Kalarus, profesor Bogdan Król, Piotr Proba, Lech Poeche i wielu innych grafików. Wystawa, to również kartka z kalendarza, przypominająca o sławnych w mieście, regionie i na świecie artystach, których wystawy prezentowaliśmy w muzeum. To niezapomniane wystawy "Mistrz czerni i bieli. Roman Starak", "Roman Nowotarski. Malarstwo", "Sztuka męska. Bogdan Król", "Witold Berus, Michał Minor. Próba siły", "Antoni Cygan. Malarstwo", "Wideofreski Lecha Majewskiego", "K-dron Janusz Kapusta", "W stronę Schulza", "Gianni Turella. Kolor nieujarzmiony", "Norman Leto. Idź i patrz", "50 lecie pracy twórczej Kazimierza Szołtyska" oraz wystawy okolicznościowe, związane z historią miasta.Zapraszamy do zwiedzania i wspólnego z nami wspominania.
30
Wrzesień
2018
Muzeum Miejskie w Zabrzu, podobnie jak w latach poprzednich weźmie udział w tegorocznej edycji akcji „60+Kultura”. W tym roku zapraszamy seniorów w dniu 30 września do Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 6 w godz. 10.00 – 14.00.
29
Wrzesień
2018
Podczas tegorocznych "Skarbnikowych godów" na stoisku Muzeum Miejskiego w Zabrzu można będzie kupić w cenie promocyjnej najnowszy numer9/26 Kronik Miasta Zabrza.
15
Wrzesień
2018
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowano w latach 1928-29. Autorem projektu jednonawowej, murowanej świątyni w stylu modernistycznym z elementami ekspresjonizmu był architekt Hans Poellnitz z Gliwic. Konsekracji dokonano w 1932 r. W roku 1940 administratorem kuracji został ks. Hubert Gregor, który w 1946 r. został wysiedlony przez ówczesne władze do Niemiec. W 1950 roku dotychczasowa kuracja otrzymała status parafii. Gruntowny remont świątyni przeprowadzono w latach 1981-82. Zmieniono wówczas pokrycie dachowe z dachówki na blachę miedzianą, położono granitową posadzkę oraz wymieniono stolarkę okienną. W 1990 r. ufundowano dla parafii trzy nowe dzwony spiżowe (stare dzwony zabrano w czasie ostatniej wojny). W czasie renowacji kościoła w roku 2001 odtworzono pierwotny ołtarz i zmieniono wystrój prezbiterium. Podczas cyklu „Sacrum videre – zobaczyć sacrum” po świątyni oprowadzać będą historycy z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Zapraszamy, wstęp wolny.
11
Wrzesień
2018
Janusz Niemczuk, znawca i pasjonat historii Kanału Gliwickiego wygłosi wykład „Rola Kanału Gliwickiego w rozwoju przemysłu na Śląsku”. Spotkanie odbędzie się w ramach finisażu wystawy „Tęsknoty Górnoślązaków za morzem” i połączone będzie z kuratorskim oprowadzaniem po ekspozycji.
8
Wrzesień
2018
W sobotę, 8 września na zabrzańskiej Arenie czeka nas moc atrakcji.
VII/IX
Drugą ekspozycja, którą można obecnie zwiedzać w Galerii Café Silesia jest wystawa ukazująca związki Górnego Śląska i jego mieszkańców z morzem w XX i u progu XXI wieku, prezentująca działalność Ligi Morskiej na terenie województwa śląskiego od 1926 roku poprzez zmiany ustrojowe po II wojnie światowej.
VII/IX
Podczas tegorocznych wakacji w Galerii Café Silesia zwiedzać można wystawę: Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.
27 VII
My, wkorzenieni w śląską ziemię, przysięgamy. Powstania śląskie w malarstwie naiwnym regionu Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej zostanie udostępniona dla zwiedzających w piątek 27 lipca 2018 r.
Liczba gości na stronie: 7130662
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle