ŚWIAT KOBIECY. MODA DAMSKA PO 1918 ROKU

Do 5 stycznia 2020 roku w Muzeum Miejskim w Zabrzu można zwiedzać ekspozycję, która jest próbą ukazania zmian, jakie zaszły w stroju kobiecym po zakończeniu I wojny światowej.
Noszone przed wybuchem Wielkiej Wojny suknie były długie, często bogato zdobione haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy. Były one przystosowane bardziej do życia stonowanego i spokojnego, można by rzec nawet „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności.
Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej.

 

Stąd też strój damski musiał ulec zmianie ze względów praktycznych. W tych pierwszych powojennych latach ubiór kobiecy został uproszczony. Od tej pory był on funkcjonalny, lżejszy, wygodniejszy, mniej okazały. Co prawda nadal – do początku lat 20. XX w. panie nosiły szerokie spódnice (skrócone nieco wcześniej) żakiety wcięte w talii, czy bluzki ozdobione koronkami lub falbanami, jednakże już w połowie dekady zapanowała moda na płaską figurę. Kobiety nie podkreślały już swych kształtów, a wręcz przeciwnie – starały się je ukryć. Służyła temu również bielizna, która, podobnie jak sukienki została uproszczona. W miejsce kilku warstw halek i koszulek pojawiły się biustonosz, majtki, pas do pończoch, jedna jedynie halka lub tzw. kombinacja. Wbrew obiegowej opinii nie zrezygnowano z gorsetu – jego krój został zmieniony, tak aby nie podkreślać kobiecych kształtów, ale aby je maskować. Trendy w modzie zaczęły wyznaczać gwiazdy kina. Panie oficjalnie zaczęły stosować makijaż, co wcześniej było nie do pomyślenia. Zapanowała też moda na krótko ścięte, gładkie włosy, najlepiej w kolorze czarnym.
Powrót do kobiecej sylwetki nastąpił w latach 30. XX w., kiedy to znowu zaczęto podkreślać talię, biust i biodra m.in. poprzez paski, sukienki z bufiastymi rękawami, czy odpowiednio skrojoną spódnicę. Wówczas też do łask powróciły dłuższe, falujące włosy w modnym kolorze blond.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć stroje damskie oraz dodatki z lat 20. i 30. XX w. Do grupy szczególnie interesujących eksponatów, które znajdą się na wystawie należy bielizna – poczynając od tej z końca XIX w., kończąc na noszonej w latach 30. XX w. Zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie oraz katalogi mody z lat 20. i 30. XX w.

Otwarcie wystawy planowane jest na 5 września 2019 r. w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu. Jest ona organizowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się 7-8 września pod hasłem „Polski splot”. W dniach 7-8 września br. ekspozycji będzie towarzyszył wykład oraz prezentacja na temat mody damskiej w dwudziestoleciu międzywojennym przygotowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.

 

Kurator wystawy: Anna Kulczyk
Czas trwania:
05.09.2019 r. -5.01.2020 r.
Wernisaż 05.09.2019, godz. 18.00

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Liczba gości na stronie: 7154976
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle