TYTY I ZESZYTY. Szkolne pamiątki i dokumenty z kolekcji Piotra Szafarza

Wystawa jest drugą z cyklu, prezentującą w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Piotra Szafarza, który wykonywany zawód nauczyciela połączył z pasją kolekcjonerską. Gromadzenie pamiątek i dokumentów związanych ze szkolnictwem, w szerokim zakresie geograficzno-chronologicznym zapoczątkowane zostało przez tego zabrzańskiego kolekcjonera około 15 lat temu. Impulsem do zajęcia się tym tematem były przypadające w 2005 roku obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu, w ramach których zorganizował okolicznościową wystawę oraz był współautorem wydanej z tej okazji monografii szkoły.

Lawka

Obecnie kolekcja liczy ponad 500 przedmiotów, w jej skład wchodzą: zdjęcia pierwszoklasistów z tytami (najliczniejsza), zdjęcia klasowe – grupowe, świadectwa szkolne, przybory szkolne, elementy wyposażenia klasy oraz ucznia, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Piotr Szafarz rozbudowuje swą kolekcję głównie w oparciu o zakupy na aukcjach internetowych, targach staroci, w antykwariatach oraz w formie zakupu lub darowizn od osób prywatnych. Przygotowana wystawa to pierwsza prezentacja tej kolekcji w muzeum.

pamiątki

"Kolekcjonowanie jest chorobą, bez widoków na wyleczenie, chorobą, której pierwsze objawy są ukryte, ale stale się rozwijają, by ostatecznie przerodzić się w stan ciężki” (za Lamberto Vitali), niech ten cytat włoskiego kolekcjonera w przewrotny sposób stanowi zachętę do zwiedzenia wystawy, stając się przyczyną popadnięcia w „kolekcjonerską” chorobę, czego życzymy wszystkim zwiedzająym.
Kurator wystawy: Urszula Wieczorek

Wystawa czynna do grudnia 2017 roku.


Liczba gości na stronie: 7155001
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle