Wernisaż wystawy "Janosch. Obrazy i litery"

Cyklem imprez pod wspólnym hasłem "Janosch. uRodziny" świętować będziemy przypadające 11.03 urodziny popularnego na całym świecie pisarza i grafika Horsta Eckerta-Janoscha, Honorowego obywatela Zabrza.
W tym roku dodatkową okazją do świętowania będzie wydanie przez krakowski „Znak” biografii pisarza autorstwa Angeli Bajorek. Uroczysta – i pełna niespodzianek - premiera „Heretyka z familoka” nastąpi 9.03 o godz.18.00 w Teatrze Nowym.
Wcześniej jednak / 9.03. o godz.10.00 / Teatr Nowy będzie miejscem wyjątkowego spotkania "Janosch wśród dzieci", przygotowanego przez Przedszkole nr 28 w Zabrzu, jedynego w Polsce noszącego imię Jubilata. Na program złożą się inscenizacje słowno-muzyczne w wykonaniu dzieci z pięciu zabrzańskich i jednego rudzkiego przedszkola. Tam też włodarze miasta przeczytają bajki... laureatów Międzyszkolnego Konkursu Literackiego
„Janosch i bohaterowie jego bajek” i wręczą nagrody uczestnikom konkursów plastycznych.
Urodzinowa kulminacja nastąpi oczywiście 11.03 o godz.18.00 podczas wernisażu wystawy „Janosch.Obrazy i litery” w Muzeum Miejskim / siedziba przy ul. Powstańców Śl. 3 /przygotowanej we współpracy z Instytutem Goethego. Wśród eksponatów, oprócz plakatów, projektów graficznych i prac multimedialnych będzie można zobaczyć kilka osobistych rzeczy Janoscha, np. słynny słomkowy kapelusz oraz wydania jego bajek m.in. po hebrajsku, japońsku, chorwacku, francusku, słowacku. Można je będzie oglądać do 15 marca.
Świętowanie zakończy sobotnia wycieczka /14.03/ podążająca po Zabrzu "Śladami Janoscha", dokumentująca dzieciństwo i wczesną młodość pisarza, który nie ukrywa swojego sentymentu do naszego miasta: - Nadal tęsknię za domem, i gdy mówię „dom”, mam na myśli Zabrze. W mojej duszy wciąż jestem w Zabrzu.


Liczba gości na stronie: 7130585
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle